Moje vybavení

kompletní astro vybavení pro fotografování Vesmíru

 

Aktualizace: Leden 2014


Montáž EQ-8 PRO Synscan


 

Montáž EQ-6 PRO Synscan

Základem všeho a hlavním prvkem celé sestavy je montáž EQ-6 PRO, těžká paralaktická montáž německého typu, vybavena polárním hledáčkem s osvětlením a stavitelnými stupnicemi v obou osách. Váha montážní hlavy je 17 kg, nohy jsou z nerezu o průměru 50 mm a umožňují regulovat výšku montáže 105 - 150 cm, váha stativu je 7,5 kg. Montáž je do vybavena navádějícím systémem Synscan s databází 14.000 objektů, včetně M, NGC, IC katalogu a všech planet Sluneční soustavy včetně Měsíce.

             

 

Lunt LS60THa/B1200

( aktualizace - únor 2010)

 

Jako poslední přírůstek do rodiny dalekohledů a vybavení není nic jiného než sluneční dalekohled  pro pozorování Slunce v čáře H-alfa na vlnové délce 656.28nm s blokačním filtrem B1200. Já ho chci využívat jak na vizuální pozorování, tak i na fotografování. S připojením třímegapixelové kamery QHY5T chci pořizovat snímky nejrůznějších jevů, nebo také promítat video na TV a v klidu domova koukat živě na Slunce.

Jelikož je toho hodně, napsal jsem nějaké informace a taky vyfotil již první snímky, na které se můžete podívat zde nebo v samostatné galerii

 

Zenithstar 110/770 mm, TMB Triplet APO

ZenithStar 110 Triplet APO používám jako hlavní dalekohled na fotografování, jedná se o apochromatický triplet se vzduchovými mezerami od

firmy William Optics s průměrem 110 mm a ohniskem 770 mm. Váha dalekohledu je 4,3 kg bez objímek. Okulárový výtah je 2.5" (63.5mm) Crayford Focuser  s dvourychlostním ostřením bez vůle! v poměru 1:10, celý výtah se dá otočit kolem své osy o 360°, což bohužel nemůžu doporučit na astrofotografii.

Při fotografování používám celkovou aretaci výtahu, kterou zajišťuje trojice šroubů společně s aretačním šroubem a celý výtah mám takto napevno fixován. Občas se stávalo a to díky velké hmotnosti připojené techniky k výtahu, že aretační šroubek tak velkou váhu neunesl a povolil se, což mělo za následek zešikmení dopadajících paprsků světla na senzor fotoaparátu a tím pádem docházelo k deformaci výsledného obrazu protažením hvězd v poli.Velká hmotnost připojené techniky k výtahu je problémem i pro tento precizní dvou rychlostní výtah. Vše co má šroubek je třeba sice s citem, ale pevně dotáhnout. Na spodní straně výtahu je dvojice šroubů. První z nich pomocí imbusového klíče nastavujeme tlak na okulárový výtah, při dotažení jde výtah velmi ztuha a splňuje tak mé požadavky tuhosti, jelikož nedochází k samovolnému posunu výtahu během focení. Druhý šroubek - aretační, slouží k vyřazení činnosti výtahu a nejde pomocí ostření manipulovat s výtahem. V tomto případě dochází při aretaci k malému posunu výtahu do jiné polohy, posun  je okem  nepatrný, ale na snímku dojde k rozostření již zaostřeného výtahu a takto trefit správnou polohu zaostření  je téměř nemožné. Proto se mi osvědčil způsob tužšího výtahu oproti aretaci.

 

Aperture 110mm  

Focal Ratio F/7
Focal Length 770mm
Objective Type Triplet APO Design, Air Spaced, TMB Design, STM Fully Multi-Coated
Resolving Power 1.05"
Limiting Magnitude 12.0
Lens Shade Retractable
Focuser 2.5" (63.5mm) Crayford Focuser
77mm (3.0") Focuser Travel Length
360° Rotatable Design, 1:10 Dual Speed
1.25" Adapter Brass Compression Rings  

L- type Mount Mounting Rings
Field Stops 6 Baffles
Dew Shield O.D 5.3" (135mm)
Tube Diameter 4.5" (114mm)
Tube Length 22.8" (580mm) Fully Retracted
25.6" (650mm) Fully Extended
Tube Weight 9.5lbs. (4.3kg) OTA
Case High Quality Aluminum Case
Case Dimensions:
(WxHxD)
28" x 9.1" x 8.9"
(70cm x 24cm x 22cm)
(Total interior length 630mm)
Case Weight 8.1lbs. (3.7kg)

 

hledáček Red Dot

mikroostření

WO Zenithstar 110/770 mm

    

                                      Rovnač pole William Optics Flattener IV(aktualizace 03.07.2010)

a systém uchycení dalekohled/kamera

vlevo původní rovnač pole WO Flattener III 0,8x a vedle nový půl kilový obr WO Flattener IV

Na podrobnější povídání se můžete podívat zde včetně testu na Řasové mlhovině NGC 6992

 

 

Pointační dalekohled Skywatcher ED 80/600 mm

K pointování používám ED achromatický refraktor od firmy Skywatcher s průměrem 80 mm a ohniskem 600 mm. Objektiv je z nízkorozptylových ED skel s minimalizovanou barevnou vadou. Okulárový výtah je 2" Crayford bohužel bez dvourychlostního ostření.

 

Optical Design ED Refractor  

Lens Material FPL-53
Diameter 80mm
Focal Length 600mm
F/ratio F/7.5
Highest Practical Power 160x
Faintest Steller Magnitude 12.2
Resoving Power 1.45
Finderscope 9x50*
Diagonal 90º Star Diagonal
Piggyback Bracket YES
Tube Weight 2.47kg  
Tube Dimension(dia. x length) 10 cm x 62cm

 

 

Rybinové lišty a pointační kruhy

(aktualizace 21.1.2010)

 

 

Nedávno jsem získal velmi kvalitní rybinové lišty navržené konstrukce profilu Losmandy od Martina Vyhlídala a kompletně předělal uchycení dalekohledu a pointačního dalekohledu. Původně jsem měl celou sestavu připevněnou tak, že pointační kruhy byly uchyceny nad sebou. Neříkám že je to špatná volba, neměl jsem s takto zvolenou sestavou žádné problémy, ale naskytla se velmi lákavá nabídka a tak jsem ji využil.

 

Rybinové lišty jsou kompletně vyrobeny z duralu s CNC opracováním a potaženy matným černým eloxem s nerezovými utahovacími šrouby.

Dvojice rybinových lišt jsou dlouhá 300mm  a jsou umístěna v loži s kleštinami, ve kterých se pohybují. Pro upevnění je na jedné straně z boku pár upínacích šroubů, která perfektně rybinové lišty zafixuje. Tyto rybinové lišty jsou k sobě připevněny propojovací lištou s otvory, na které je připevněna skosená lišta pro uchycení paralaktické montáže EQ-6. Na spodní hraně lišt jsou přilepeny kovové pásky aby nedocházelo k prodření eloxovaného povrchu loží.

Na jedné z těchto upravených rybinových lišt, jsem připevnil pointační kruhy vyrobené taky z duralu, opatřené matným černým eloxem. Po obvodu kruhů je do rovnoramenného trojúhelníku vyvrtány otvory, v kterých jsou mosazné šrouby sloužící k uchycení pointačního dalekohledu. V předu je trojice mosazných šroubů a v zadu je jeden pojistný navíc. Na druhé rybinové liště jsou připevněny dvě objímky na uchycení dalekohledu Zenithstar 110/770mm.

 

Musím upozornit že celková váha nových rybinových lišt, včetně lože s kleštinami a propojovací lišty váží přes 4kg. Je to docela váha, když to srovnám s 1,5 kg původního systému, kdy jsem měl kruhy nad sebou. Ale celková váha teďka leží daleko blíž u Dec osy a je to při srovnání stejná zátěž, jako byla ta původní. 

 

rybinové lišty zespoda rybinové lišty z boku rybinové lišty zezhora

 

 

Pointační TV Guider

 

 

 
  Ten kdo někdy fotografoval delší expozice určitě ví jaké to je pointovat přes okulár. Snímaný objekt třeba v zenitu a dotyčný chudák, který leží na zemi v nepřirozené poloze s ovladačem v ruce a okem přilepeném na okuláru. I pro mě cenná zkušenost, ale technika jde vcelku rychle do předu a proto jsem se rozhodl pořídit si autonomní TV Guider od českého astronoma M.Myslivce, který celý systém zkonstruoval. Guider působí velmi precizně a je neocenitelnou součástí celého mého systému. Celý popis a fungování tohoto zařízení naleznete zde.

 

 

Monochromatická CCD kamera QHY9 s 2'' filtrovým kolem

V létě 2009 jsem se rozhodl pořídit si monochromatickou CCD kameru ze senzorem KAF 8300. Tato kamera splňovala parametry, které jsem potřeboval pro fotografování přes úzkopásmové filtry, zejména H-alfa a kombinací RGB kanálů do barevného snímku. Sice jsou na trhu kamery s lepšími parametry, zejména vynikající Atik 314+, která má kvantovou účinnost velmi vysokou, ale zato velmi malý senzor ze 1392x1040 pixelu. To je žalostně málo, jelikož jsem zvyklý fotit na daleko větší senzory, proto Atik 314+ byl pro mě zapomenut. V roce 2009 se objevil na trhu senzor KAF 8300, který začal do svých kamer montovat Qiu, čínský výrobce CCD kamer, zejména populárních kamer QHY8.

Ještě v půlce roku, jsem přemýšlel do jaké kamery jít, již v této době byly dvě kamery QHY9 u nás v ČR, jednu vlastní Lukáš Kolář a druhou Honza Hovad. Zpočátku

měla kamera problémy s vlhkostí na senzoru, na kterou si stěžovaly oba kolegové. Zprvu se tento problém řešil vložením absorpčních vysoušečů, ale tyto vysoušeče se nedají použít na stálo a musí se rozebírat kamera kvůli výměně za nové a tento problém, dosti zásadní ve mně nevzbuzoval pocit kvalitní a profi kamery. Naštěstí tohle si uvědomil i výrobce a začal dávat k senzoru destičku s vyhříváním a problém z rosení senzoru naprosto zmizel. Další zásilka monochromatický CCD kamer QHY9 byla již s tímto vyhříváním senzoru a nic už nestálo v cestě koupit mojí první chlazenou CCD kameru.

Ještě u prodejce jsme rozebraly kameru, aby jsme se podívaly jakým způsobem a jestli vůbec výrobce vložil vyhřívací část k senzoru. Našli jsme úzký proužek vložené destičky dokola posázenými výkonnými kondenzátory, nebo něčím podobným co během provozu hřeje a nedovolí vzniknutí vlhkosti.

Ke kameře jsem rovnou objednal i automatické filtrové 2'' kolo a dokoupil celou flotilu 2 palcových filtrů Astronomik SII, L,R,G,B. Již z dřívějška jsem používal

H-alfa a OIII k digitálnímu fotoaparátu EOS 40D.

Musím říct, že mě kamera velmi překvapila, po prvním zprovoznění a stáhnutí prvního ostrého snímku, jsem marně hledal šum, na který jsem byl zvyklý u dig. zrcadlovek.

Díky rychlému vyčítání snímku se velice dobře hledá kompozice, které jsou skoro Live (zpoždění cca 1 sec.) Zde si můžete prohlédnou snímky pořízené monochromatické CCD kamerou, ze kterých mám velkou radost.

 

 

3xprodlužovací tubusek, rovnač pole

WO Flattener III, 2'' filtrové kolo, QHY9

pohled zezadu  pohled z boku

 

Info dle výrobce

Kvantová účinnost senzoru KAF-8300

Total pixel:  3448*2574 (8.9mega pixel)

Effective pixel: 3358*2536 (8.6mega pixel)

Active pixels: 3326*2504(8.3mega pixel)

Pixel Size:    5.4um*5.4um

FullWell:  25.5Ke-

Imager Size : 17.96mm (H) x 13.52mm (V)  4/3inch

Readout noise: 8e- to 10e-(Typic @1Mpixel/s)

Preview Speed: 3Mpixel/s (3sec download time)

Download Speed: 1Mpixel/s (9sec download time)

Peak QE: 56% @540nm  48%@Ha

Microlensing on chip

ABG: 1000X

16bit ADC with CDS and Preamp

USB2.0 High Speed interface

Build in 32MBytes SDRAM buffer

Support Binning: No Bin, 2*2,3*3,4*4

Communication port to QHY color wheel

Improved 2-Stage TEC cooling  -50 from ambinet

Improved Heat Sink For KODAK CCD

Build in Temp sensor and 16bit high presion ADC

DC201 DC adapter & TEC Controller, Regulated

Build in Mechanical shutter for Full Frame CCD

Fully Airproof with Two 4.0mm Air Socket

 

 

 

 

Astronomik 2'' filtry

 

 

Ke kameře QHY9 používám 2'' filtry od výrobce Astronomik. Pro úzkopásmové pásmo mám k dispozici H-alfa,  OIII a SII filtry. Pro širokopásmové fotografování potom L,R,G,B filtry. Všechny tyto filtry jsou navzájem parfokální a nemusí se během výměny filtrů znova přeostřovat.

 

 

 

 

EL folie (kvalitní tvoření flatfieldu)

Pořízením kamery QHY9 vzrostl požadavek na vytvoření kvalitního flatfieldu. Dá se to udělat různými způsoby, nejčastěji se nasměruje ve dne dalekohled na oblohu a ve stejné konfiguraci přístrojů a filtrů se nafotí  určitý počet flatfieldů. Ale co když potřebujeme fotit monochromatickou CCD kamerou každý kanál extra a potřebujeme k němu udělat flat? Je to jednoduchá odpověď, stačí použít buď Light box nebo jakoukoliv rovnoměrně svítící plochu. Já si na trhu vybral svítící EL folii s velikostí A4 napájený standardně 220V nebo při použití v terénu 12V. Bohužel tato verze zdroje neobsahuje regulovatelný potenciometr na změnu intenzity světla, jako vylepšená verze s 220V.

EL folie je vložena do stříbrného rámečku vyrobeného z hliníku. Do budoucna dojde k malému předělání folie, kde se celá plocha zakryje kartonem a uprostřed bude náustek k zasunutí na dalekohled v každé poloze aniž by se během fotografování měnila poloha dalekohledu do svislé polohy.

nezapnutá EL folie  svítící EL folie zapnutá EL folie

 

 

Vyhřívací systém a vyhřívací pásky pro dalekohled

Pro odstranění vlhkosti čí v zimě námrazy používám systém vyhřívacích pásků připevněných na dalekohledu poblíž čoček. Hlavní řídící jednotka je domácí výroby od  kolegy Miloše Hrocha. Do jednotky se dají připevnit až čtyři jednotlivé vyhřívací pásky. Celý systém je napájen 12V s maximálním odběrem 7A a pro indikaci stavu polohy potenciometru slouží červená led dioda. Vyhřívací jednotku mám propojenou z TV Guiderem pomocí kabelu na 12V, protože na Guideru je jeden výstup na

12V navíc.

 

pohled z boku vyhřívací pásky vyhřívací jednotka

 

Napájecí zdroje na 12V

Při práci v terénu mimo dosah elektrického napětí je potřeba si vystačit z vlastním systémem napájení na 12V. Proto vše co potřebuje elektřinu mám předělané na provoz 12V autobaterií, které jsou speciální na dlouhodobý provoz. Jedná o autobaterie pro karavany, lodě a pod. kde není třeba velkého startovacího výkonu, ale dlouhodobé zátěže. Po pořízení QHY9 vzrostla spotřeba energie na tak velkou mez, že jsem musel dokoupit ještě jednu autobaterii speciálně pro živení kamery a laptopu.

První autobaterii Banner s kapacitou 65 Ah používám na provoz montáže EQ-6, TV Guideru, vyhřívací jednotky a EL folie.

Druhou autobaterii Banner s kapacitou 55 Ah používám na provoz CCD kamery QHY9, 2'' filtrového kola a laptopu.

 

 

napájecí zdroj 12V zdroje autobaterie

 

 

 

 

 

 

Copyright © David KraftTOPlist NAVRCHOLU.cz