Lunt LS60THa/B1200

kompletní sluneční dalekohled

 

 

 

K třicátým narozeninám jsem si jako dárek pořídil sluneční dalekohled od americké firmy Lunt Solar Systems. Ještě před tím než jsem si ho pořídil,  jsem obdivoval snímky Slunce vyfotografované přes tento dalekohled. Nádherné snímky protuberencí, filamentů, fokulových polí, erupcí či slunečních skvrn na mě zapůsobily tolik, že jsem si v únoru 2010 zajel do Supry v Praze a koupil si sluneční dalekohled. Pro mojí potřebu fotografování ve verzi s blokačním filtrem B1200. Zvolil jsem sluneční dalekohled s jedním etalonem s pásmem propustnosti užším než 0,8 Angstrom. Dá se dle potřeby dokoupit druhý etalon s šířkou propustnosti 0,55 Angstrom.

Lunt 60THa má optický systém založený na čočkovém dalekohledu - refraktoru s přesně opracovaným jednočlenným objektivem s průměrem 60 mm, při použití druhého etalonu se průměr zmenší na 50 mm. Vstupní člen ztrácí jen polovinu světla oproti achromátu, plně eliminuje vznik osové komy, astigmatismu, mimoosových aberací a spolu s dalšími přesně zkoliminovanými vnitřními členy vytváří sluneční dalekohled s rovným polem. Ohnisková vzdálenost dalekohledu je 500mm s obrazovým polem 5,5mm při použití 12mm blokačního filtru (B1200). Přesné zaostření obrazu umožňuje okulárový výtah typu Crayford s jemným převodem 1:10. Vnitřní etalon s naklápěním umožňuje dosáhnout šířku propustnosti lepší než 0,8 Angstrom.

Dalekohled je dodávám v kovovém transportním kufříku vystlaný pěnou a objímkou pro uchycení na montáž. Já jsem použil lištu od firmy Williams Optics, kterou jsem k objímce přišrouboval dvěmi fotografickými šrouby. První co mě zarazilo bylo, že na krytu přední objímky je našroubovaný dekl, který ji chrání. Většinou je dekl jen nasazovací.

První pozorování bylo naprosto bombastické. Čekal jsem od tohoto systému hodně, ale až vlastní zkušenost z dech beroucího pozorování mě dostalo. Sice chvilku trvá něž jsem našel Slunce v okuláru. Na dalekohledu není žádný hledáček tak jsem formou zametání našel červené Slunce. Nejprve je třeba zaostřit okulárový výtah a potom jemným pohybem na kolečku, kde se ladí etalon projíždět celý rozsah. Sice jsem v této chvíli přesně nevěděl co se bude dít, ale během točení kolečkem dochází k posouvání (ladění) etalonu ve vymezeném prostoru. Na Slunci se začnou zvýrazňovat a mizet detaily na povrchu slunečního disku. Nejlepší výsledky byly na konci, kde se jakoby ztmavilo Slunce a vylezly protuberance a fokulová pole. Musím říct, že projíždět 5mm LV okulárem kousek po kousku celé Slunce bylo tak fascinující, že jsem u toho vydržel hodiny. Pořád se na povrchu či okraji disku něco odehrávalo. Ale jsem fotograf a delší dobu má spadeno i na fotografování. Proto jsem vyhodil okuláry a připevnil digitální zrcadlovku Canon EOS 40D (bez modifikace) pomocí T2 kroužku k tubusku 1,25'' okulárového výtahu. Ostření přes funkci Live wiev je doslova triviální záležitost, ale přeci obraz Slunce není tak velký, aby vynikly menší detaily. Mám ještě k dispozici obyčejný 1,25'' Barlow 2x, a tak jsem připevnil barlowa k zrcadlovce a zaostřil. Tady už je znát dvojnásobný zvětšení a Slunce je v celém obvodu senzoru.. Jako třetí sestavu na fotografování jsem zvolil projekcí za okulár 15 mm Plossla opět s Barlowem 1,25'' kdy jsem měl vykresleno tak 1/4 slunečního disku. Bohužel tato kombinace je velmi špatně upnutá k sobě a v okulárovém vtahu způsobuje křivost, což má za následek neostrý snímek v celém poli.

 

upínací lišta s objímkou přední objektiv detail objektivu
     
mikroostření 1:10 blokační filtr s okulárem LV 5mm ladění etalonu

 

 

Firste Light (první snímek)

 na klik větší rozlišení

 

Canon EOS 40D, 5x0,3 sec., ISO 320. Projekce za okulár Plossl 15mm + Barlow 2x

 

detailní protuberance

Canon EOS 40D, 6x0,3 sec., ISO 320. Projekce za okulár Plossl 15mm + Barlow 2x

 

Předpokládám, že tyto dva snímky nejsou poslední v mé sbírce a nadále budou přibývat, založím pro ni samostatnou galerii. Nejdříve budou snímky všechny pohromadě a když jich bude trochu víc, rozdělím je do skupin dle jevů jako protuberance, filamenty, celý disk, fokulová pole, koronální výtrysky, sluneční skvrny, videa  atd...

 

 

 

 

 

Copyright © David KraftTOPlist NAVRCHOLU.cz