Vedecke kongresy prevazne nevazne

Nevim, kde se ve verejnosti bere predstava o dustojnych ucencich, kteri v usilovne touze po poznani maji jen tu svou (odbornou disciplinu) za jedinou a pokud je s nimi zabava, tak jedine pro jejich prislovecnou roztrzitost. Snad to zpusobily citankove pribehy a zivotopisne filmy o vedeckych disputacich v zasedaci sini Francouzske akademie nebo v aule Narodniho muzea, pri nichz vehlasni patriarchove ozdobeni akademickymi tituly a bilym plnovousem tu potvrzovali, tu vyvraceli infekcni teorii, relativitu, kontinentalni drift nebo Mendelovy zakony. Skutecny stav daleko prilehaveji vystihl americky biolog Lewis Thomas, kdyz napsal, ze vedecti pracovnici se snazi o dustojnost, ale vyhlizeji spis jako mlada zvirata pri divoke hre.
Statistiky pravi, ze polovina zijicich vedcu je mladsi nez 35 let, a to se vubec nezminuji o vedecke produktivite. Myslim, ze lze bez obtizi dokazat, ze vedecky pracovnik ucini sve hlavni objevy tesne po doktoratu, respektive kandidature, tj. obvykle ve veku 25 az 35 let; z teto generacni vrstvy se tudiz rekrutuji (anebo by to tak melo byt) i nejaktivnejsi ucastnici mezinarodnich vedeckych setkani. O neco starsi - byt jinak docela zachovaly - badatel si na takovem kongresu casto pripada jako rodic omylem zabloudivsi na odpoledni diskoteku. Vedecke mladi urcuje tedy celkovy kongresovy raz, jenze je na hony vzdalen ornamentalnim oficialitam z ery Kralovske spolecnosti nauk.
Jak vlastne vypada vystoupeni ambiciozniho odbornika, ktery chce upoutat publikum, utrapene nekolikadennim pobytem v dusne poslucharne (s ohledem na univerzitni prazdniny kona se prevazna cast kongresu v nejparnejsim lete)? Je samozrejme, ze badatel musi umet, ale to samo k vyvolani zajmu nestaci: umeji (skoro) vsichni. Pisatel, jenz uz zdaleka nepatri k diskotekove casti kongresove populace, shromazdoval mnoho let autenticke vyroky ucastniku rozlicnych konferenci, kongresu, panelu, kolokvii, sympozii, valnych i nevalnych shromazdeni, a na zaklade tohoto faktickeho materialu odvodil doporuceni, jez by mela pomoci zacinajicim expertum vstoupit na mezinarodni vedecke kolbiste. Doporuceni jsou usporadana podobne jako klavirni prstova cviceni: od nejsnazsich az po rady pro kongresove virtuosy.
Prikazani prvni: Zdrt auditorium sokujicim prohlasenim, napriklad: "Abychom mohli vubec neco spocitat, musime byt podvodnici," nebo: "Zakon zachovani energie zanedbame."
Prikazani druhe: Uz Sokrates se proslavil vyrokem, presne specifikujicim, kolik toho vedel. Zkus to po nem, avsak rozviteji: "Tomuto jevu prilis nerozumime. To vlastne prehanim. My tomu totiz nerozumime vubec." Nebo: "Toto bude patrne jedno z nejkratsich vystoupeni, ktere jsem kdy mel, ponevadz o tomto systemu nevim vubec nic." Epictejsi povahy se mohou pustit do jednoduche klasifikace: "Mame hypotezy starsi a novejsi. Ty starsi - jak uz to byva - jsou dnes opustene. Ty novejsi zatim opustene nejsou." Existuje jeste vypravnejsi varianta: "Pokud jde o zareni hydroxylu, jsou nyni na sklade tri skupiny teorii: za prve ty, o nichz vime, ze jsou spatne, za druhe ty, o kterych to dosud nevime, a za treti ty, ktere jeste nebyly zformulovany."
Prikazani treti: Poukaz vtipne na objektivni okolnosti, jez ti znemoznuji dosahnout optimalniho vysledku. Staci jednoducha improvizace: "Vcera jsem mel dobrou veceri, a tak - jak ted koukam na sve poznamky - zjistuji, ze jim vubec nerozumim." Sugestivne zni omluva: "Jak je vseobecne znamo, astronomove se deli na denni a nocni. Jelikoz patrim k tem nocnim, verim, ze pochopite, jakym utrpenim pro me je prednaset ted rano." Podobne zabere recnicka otazka: "Co branilo tomu, aby katalog byl preveden do pocitacove formy? Predevsim tomu branila okolnost, ze jsem byla ctyri roky na materske dovolene." (Vystraha pro vedce-muze: ve vasem pripade bude tento argument shledan plytkym!) Lze tez neprimo zautocit na neschopnost poradatelu: "Bohuzel nemam k dispozici dvojite ukazovatko, takze tu dvojici krivek nemohu ukazat najednou."
Prikazani ctvrte: Poodhal posluchacum neco z nepublikovatelneho zakulisi vedecke prace. (Pozor, jde o znacne riskantni operaci!) Priklad: "Nejprve vam reknu, jak resim tuto rovnici, a potom, jak bych ji resit chtel." Nebo rafinovaneji: "Tuto rovnici jsem ve skutecnosti neskrtl. Mam ji napsanou a schovanou v supliku, ale bojim se ji zamontovat do programu, nebot si myslim, ze by mi to pak nekonvergovalo." Vetsi miru odvahy vyzaduje prohlaseni: "Ten prvni program - o tom moc nevim, ale funguje. Budu mluvit o tom druhem." Velmi ucinne byvaji dialekticke vyroky typu: "Tato metoda neni o nic horsi nez vsechny predchozi. Ale take o nic lepsi." Sebevedomy badatel muze jit jeste dale: "V dobe, kdy jsem si chystal tento referat, vypukl v okoli observatore rozsahly lesni pozar, takze se diky popelu ve vzduchu nedalo skoro pozorovat. Proto jsem mel na premysleni vice casu, nez jsem pocital, a doufam, ze to na mem prispevku bude videt." Temer zalovatelny je usudek: "Na diapozitivu vidite poloautomaticky pristroj pro promerovani fotografickych snimku. Operator, jenz pristroj obsluhuje, musi umet jen merit; znalost cteni a psani se u nej nevyzaduje. Presto jsme bohuzel dosti vzdaleni od okamziku, kdy operatora pujde nahradit cvicenou gorilou."
Prikazani pate: Poukaz na zlomyslnost prirody a jejich vytvoru, ktere evidentne zdedily nejhorsi lidske vlastnosti. Staci zcela dobrosrdecna pochvala: "Jako by ta metoda sama vedela, kdy nektera rovnice prestava mit smysl." Jindy pomuze mirna domluva: "Zpocatku se tehle krivce nechtelo dolu; pak si ale dala rici a lehla si az na povrch zemsky." Sympaticky pusobi chapavy komentar k promitanemu obrazku: "Kdyz se podivate na svetelnou krivku teto dvojhvezdy, pochopite, proc dr. Merrill zanechal jejiho pozorovani a venoval se pak radeji radu let vypoctum pomocnych tabulek pro urcovani parametru zakrytovych systemu." Zatvrzene vzdorovani prirodnich objektu je ovsem treba nemilosrdne pranyrovat: "Ukazal jsem sva pozorovani teoretikum a tem nedalo vubec zadnou praci mi vysvetlit, ze takove chovani hvezdy je fyzikalne zhola nemozne." Jeste ostrejsi je vypad: "Je nepochybne, ze toto kolokvium bylo velmi dobre zorganizovano a ze jsme zde ziskali radu cennych informaci o individualnich hvezdach. Jestlize odtud presto odchazime zmateni, neni tim vinen organizacni komitet, ale hvezdy samotne."
Prikazani seste: Strilej si z pritomnych kolegu nebo v nejhorsim pripade aspon ze sebe. Idealni je tato kombinace: "Mam doopravdy v umyslu zavitat co nejdrive do skutecneho aerodynamickeho tunelu a podivat se, jak to tam fouka. Podobne doufam, ze Dick Thomas se pujde nekdy podivat na observator, jak vypada opravdove hvezdne spektrum." Jindy staci priznat se k vlastni slabosti: "Ty body na obrazku nemuzete videt, nebot jsem byl liny je do grafu zakreslit." Silne osobnosti si mohou dovolit toto: "Jsem sice odpovednym resitelem tohoto ukolu, ale - jak uz to byva u lidi meho veku - tu skutecnou praci delaji jini, kteri jsou daleko chytrejsi."
Prikazani sedme: Priprav si slovni hricky, poeticke primery nebo filozofujici aforismy. Dost primitivne vsak vyzniva prohlaseni: "Podle meho nazoru je jasne, ze to u nekterych typu hvezd jasne neni." To uz mnohem lepe zapusobi tvrzeni: "Matematika nestaci - musime pridat fyziku jako skok do tmy." Jeste spolehliveji upouta pozornost posluchacu strucne oznameni: "Ted si udelame prestavku a pak zapalime uhlik." Muzete se pokusit i o historicky nadhled: "Historie astronomie, pokud se ji snazime vysledovat na zaklade otistenych praci, je historii nedorozumeni mezi teoretiky a pozorovateli." A na samem pomezi vedy a umeni nalezneme takovou perlu: "Cernobila fotografie ma pro me krasu smyccoveho kvartetu, kdezto barevne snimky mi pripominaji vypravnou operetu."

Podotkneme nakonec, ze vedecky humor v psane ci kreslene podobe ma jiz svou tradici a pestuji jej s gustem jak odbornici tak profesionalni karikaturiste a literati. Naproti tomu ten kongresovy, jenz je nejspontannejsi a nejprovokativnejsi, zustava skryt nejen laicke verejnosti, ale i vsem odbornikum, kteri se daneho setkani nezucastnili. Pokud mi pamet saha, zadne nakladatelstvi vydavajici kongresove sborniky nikdy nepropujcilo vzacny ofsetovy ci dokonce kridovy papir na zaznam vtipneho jiskreni, jez cini z vedeckych kongresu shromazdeni nenahraditelna. Ostatne, kdyby se k tomu odhodlalo, musely by se jednotlive vyroky autorizovat, korigovat a nejspis i recenzovat. A to uz by nebyla zadna legrace.
 

Jiri Grygar
 
Fejeton byl uverejnen v casopise Technicky magazin 1982, cislo 10 a v knize Cim drzi svet pohromade (Mlada fronta, Praha 1990).

 
 


Na webu pro Instantní astronomické noviny