Z foto alba ...


Cykly kolem Slunce| Lidé,práce,setkání| Ebicykly || z let 2000/2001 || z let 2003 || Přednáška v Plzni
Cykly kolem Slunce
fotolink: Otec Josef GrygarTatínek Josef Grygar (1900-1946) byl celním ředitelem v Opavě (snímek z léta 1946).
fotolink: Maminka Hedvika Grygarová v BrněMaminka Hedvika Grygarová, roz. Stojanová (1906-1957) byla učitelkou češtiny, dějepisu a tělocviku. Později pracovala jako technička ve Výzkumném ústavu krmivářském v Brně. Snímek je z r.1954.
fotolink: Maminka Hedvika roz. StojanováMaturitní fotka maminky Hedviky roz. Stojanové z r. 1924.
fotolink: JG s rodičiMatka Hedvika, otec Josef a dítko Jiří ve fotoateliéru v Moravské Ostravě 17. září 1938, pár dnů před Mnichovem.
fotolinkJG slaví své 2. narozeniny v Ostravě
fotolinkJG oslavil své 6. narozeniny a chystá se do školy [Brno, Lužánky].
fotolink: První občanský průkazV r. 1951 jsem dostal svůj první občanský průkaz; tehdy se ještě pod fotkou musel otisknout palec přímo do průkazu.
fotolink: Maturant JGMaturoval jsem v květnu 1954 na gymnáziu v Brně-Husovicích.
fotolinkPrvní celostání meteorická expedice EXPERBEZ 56 v srpnu 1956 na Hlavačkách u Rožnova. JG klečící druhý zprava.
fotolinkPěvecké sdružení Kňučící bolid [KŇUBOL] při vystoupení na meteorické expedici EXPERBEZ 56. První zleva s harmonikou Luboš Kohoutek, JG je 6. zleva; diriguje Akaděmik Šmit alias Karel Pavlů.
fotolink: Denní rozkaz na meteorické expedici 1957V srpnu 1957 se uskutečnila na Hlavačkách u Rožnova v Beskydech meteorická expedice B-Komplex, vedená v přísném vojenském režimu, jak dokazuje záběr z denního rozkazu. JG v bílé rádiovce, slunečních brýlích a igelitové pláštěnce přijímá denní hlášení nastoupené meteorické jednotky.
fotolink: Promoce na UKV červenci 1959 jsem promoval na fyzika v Karolinu v Praze. Hned za mnou kráčí Zdeněk Sekanina, můj jediný kolega ze specializace astronomie, nyní kometární specialista v JPL, Pasadena.
fotolinkJG [39 let] při první návštěvě svého rodiště [Dziewietlice, Polsko] v listopadu 1975.
fotolinkJG slaví své 55. narozeniny [ Zhořec u Manětína ].
fotolinkJG patrně skoro sám doma slaví 56. narozeniny v r. 1992
fotolinkJG slaví kulaté životní jubileum 10 let [v šedesátkové soustavě] v r. 1996.

Lidé, práce, setkání
fotolinkJG u panoramatické aparatury pro dálkový průzkum Země v optickém, infračerveném a mikrovlnném spektrálním pásmu. Laboratoř oddělení nízkých teplot Fyzikálního ústavu ČSAV, Řež [jaro 1989].
fotolinkKolektiv pracovníků Sekce elementárních částic Fyzikálního ústavu AV ČR v Praze-Libni v květnu r. 1998.
fotolinkJG si potrpí na dvoutakty [před Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR v Praze-Libni].
fotolinkS krajanem a přítelem Dr. Zdeňkem Kvízem z Austrálie ve vinném sklípku v Kyjově na podzim 1991, když se dr. Kvíz po několika desetiletích poprvé podíval do vlasti.
fotolinkJG [vpravo] se svým někdejším školitelem prof. Mirkem J. Plavcem [UCLA] v Praze na sjezdu exilové Československé společnosti věd a umění v r. 1991.
fotolinkSetkání československých astronomů na přírodovědecké fakultě MU v Brně v r. 1993. Zleva prof. Vladimír Vanýsek [UK Praha], prof. Miroslav Vetešník [MU Brno], prof. Anton Hajduk [TU Trnava], JG a Dr. Vladimír Porubčan [SAV Bratislava].
fotolinkJG s konstruktérem astronomických dalekohledů Milanem Kamenickým a jeho rodinkou před hospodou, kde chytli Jánošíka.
fotolinkVečerní rozmluva s rektorem PU v Olomouci prof. Josefem Jařabem ve středu 5.října 1994 v Univerzitním klubu.
fotolinkJG slaví své šedesátiny s členy Sdružení Starých Meteorářů [SSM] v Kyjově [1996]. Připíjím si s jedenašedesátníkem Dr. Lubošem Kohoutkem z Hamburku. Vlevo ode mne sedí jaderná fyzička Dr. Alice Valkárová, která sice jezdí léta do Hamburku měřit do laboratoře DESY, ale od dob meteorických expedicí se nikdy s Lubošem Kohoutkem nepotkala, až v tom kyjovském sklípku v roce 1996.
fotolinkPrvní Rada České televize se loučí [leden 1997]. Zleva stojící František Trnka [hudební skladatel, Havířov], Ivo Mathé [generální ředitel ČT], Jiří Zajíc [Český rozhlas, Praha], Jiří Růžička [klinický psycholog, Praha], JG; zleva sedicí Vladimír Svoboda [akad. malíř, Brno], Karel Steigerwald [novinář a dramatik, Praha], + Jiřina Marcinová [tajemnice Rady], Jan Trefulka [spisovatel, Brno].
fotolinkJG [vlevo] se spoluautorem a iniciátorem projektu CD-ROM ASTRO 2001 Dr. Zdeňkem Pokorným z Brna při prezentaci projektu v Bratislavě [únor 1998].
fotolinkSetkání nositelů cen Englišovy a Nadace Universitas Masarykiana při příležitosti předání cen za r. 1997 dne 1. dubna 1999 na právnické fakultě MU v Brně. Vlevo prof. Eduard Schmidt [Cena Nadace MU], uprostřed prof. František Vencovský [Cena K. Engliše] a vpravo JG [Cena Nadace MU].
fotolinkPosezení Klubu 5P [staří slávisti] v r. 1996, zleva Jarmila Bicanová, dále kanonýr Pepi Bican, lehký atlet Ing. Milan Ogoun a slávista amatér JG
fotolinkJG jako manekýn na reklamní fotografii firmy Astrona mezi dvěma Dobsony.
fotolinkJG se svým zánovním [rok výroby 1953] refraktorem 100 mm [f/5] na Dovolené s dalekohledem ve Zhořci v srpnu 1993. Tubus je roura od kamen Drukov průmer 112 mm.
fotolinkJG je v průběhu večerního zasedání 12. konference českých a slovenských fyziků na Vysoké škole báňské v Ostravě příjimán do hornického cechu vykonaním tzv. Skoku přes kůži. K tomu se pod dozorem Nadlišáka prof. Schejbala a fyziků prof. Wyslycha [vlevo] a prof. Mádra posiluje pivem a svítí si hornickým kahanem.
fotolinkJG prebírá 31. března 1997 z rukou indického ministra pro vědu a techniku Dr. Alagha Cenu UNESCO Kalinga za popularizaci vědy.
fotolinkJG při projevu k udělení Ceny Kalinga 31. března 1997 v Indickém národním centru v Dillí'.
fotolinkUdělování Ceny UNESCO [Kalinga] v Dillí dne 31. března 1997. Zleva ministr školství Indické republiky, kosmolog prof. Jayant Narlikar [spoludržitel Ceny Kalinga za r. 1996], ministr pro vědu a techniku, JG a zástupce generálního ředitele UNESCO.
fotolink: Cena Nadace MU 1997V r. 1997 mi Nadace MU v Brně udělila výroční cenu, kterou jsem převzal v dubnu 1999 - Cenou je soška Zvídavost Olbrama Zoubka.
fotolink: Zvídavost O. ZoubkaSoška Zvídavost Olbrama Zoubka zboku (duben 1999).
fotolink: Astronaut Eugene Cernan a JG na KonopištiV září 1994 navštívil americký astronaut, velitel poslední výpravy na Měsíc, Cpt. Eugene Cernan (* 1934) rodnou vlast svých předků ČR a SR. Jako host Akademie věd ČR se zastavil na Konopišti, odkud je tento záběr.
fotolink: Astronaut Jim Lovell v pražském planetáriu Snímek z návštěvy astronauta Jima Lovella v pražském planetáriu v říjnu 2000, takže po mé levici je ing. Marcel Grün, po pravici v brýlích astronaut Jim Lovell, jehož maminka se za svobodna jmenovala Blanka Mašková, a rod Mašků pochází z Lukavice u Plzně.
fotolink: Na stáži na univerzitě v UtrechtuNa konci roku 1963 jsem absolvoval první zahraniční stáž na univerzitní hvězdárně v Utrechtu, kde jsem v suterénu také bydlel.
fotolink: Setkání po 36 letechNa stáži v Utrechtu v r. 1963 jsem se seznámil s mladým doktorandem z Indie M. S. Vardyou, odborníkem na mezihvězdné molekuly. V březnu 1999 jsme se sešli v jeho bytě v Bombaji, kde žije s manželkou na odpočinku.
fotolink: Ivanka Devátá a JGIvanku Devátou jsem na gymnáziu doučoval v matematice. Naštěstí to její dráhu herečky a spisovatelky neohrozilo. Na setkání absolventů Gymnázia v Brně-Husovicích, květen 1998.
fotolink: Víťa a Martina Dostálovi a JGSupercyklista Víťa Dostál objel na bicyklu svět v letech 1994-97 a napsal o tom knihu. Na autogramiádě v Praze spolu s manželkou Martinou a JG (jaro 1998)
fotolink: Fotbal pod TatramiJelikož astronomové pracují v noci, mohou hrát ve dne v areálu hvězdárny ve Staré Lesné fotbal. JG v oranžovém triku coby křídelní útočník právě ošálil obranu Astronomického ústavu SAV (Tatranská Lomnica, květen 1993)
fotolink: Planetka (3336) GrygarObjevitelský snímek planetky (3336) Grygar pořídil Luboš Kohoutek Schmidtovou komorou 800/1200/2400 mm Hvězdárny v Hamburku 26. října 1971 (expozice 10 min). Střední elementy planetky o průměru asi 2,4 km: velká poloosa dráhy 348 milionů km; výstřednost 0,19; sklon 0,85°; oběžná doba 3,5 roku. Planetka se může přiblížit k Zemi nanejvýš na 131 milionů km, takže její srážka se Zemí nepřipadá v úvahu.
fotolink: Prof. Jiří Komrska a JGS Jiřím Komrskou jsme společně v Brně studovali fyziku a jezdili po republice na kole. To nám vydrželo díky Ebicyklu až dosud. Na XIII. Ebicyklu ve Vrchlabí v červenci 1996.
fotolink: Dr. Luboš Kohoutek a JGS Lubošem Kohoutkem jsme v r. 1953 začali v Brně pozorovat meteory a posléze organizovat meteorické expedice. Staří meteoráři z tohoto raného období se sešli v říjnu 1996 ve sklípku v Kyjově, aby při burčáku vzpomínali na staré zlaté meteorické časy.
fotolink: 15. poledník v Jindřichově HradciBěhem 9. Ebicyklu v červenci 1992 zamířil peloton do Jindřichova Hradce, aby zde vlastními tretrami vyznačil polohu 15. poledníku východní délky.
fotolink: Vlastní pracovnaKdyž chci náhodou něco udělat, má pracovna mi k tomu poskytuje ideální soukromí (květen 1999).
fotolink: JG u Jaroslava SeifertaNa návštěvě u básníka Jaroslava Seiferta v jeho břevnovské vilce v červnu 1985. Zprava Jaroslav Seifert a jeho přátelé, uprostřed má žena Libuše, vlevo v brýlích slavný atlet-koulař Ing. František Douda a JG v bílém.
fotolink: JG jako moderátor SisyfaČeský klub skeptiků SISYFOS pořádá jednou měsíčně veřejné přednášky Věda kontra iracionalita v Akademii věd ČR v Praze 1. Moderuji jeden z podvečerů Sisyfa v září 1996.
fotolink: Stelární oddělení v OndřejověZáběr pracovníků stelárního oddělení Astronomického ústavu ČSAV v Ondřejově pro novoročenku 1976; JG čtvrtý zprava.
fotolink: Setkání s třídním učitelemV páté třídě obecné školy v Opavě jsme měli báječného třídního učitele Karla Stuchlíka. Sešli jsme se spolu v Opavě po 46 letech v lednu 1993.
fotolink: S jubilujícími muklyV únoru 1993 jsem se sešel ve Štokách se skvělými mukly opatem Vítem Tajovským (slavil osmdesátiny) a plk. Josefem Čechem (slavil sedmdesátiny).
fotolink: Ustavení Učené společnosti ČRNa slavnostním zasedání ve Vlasteneckém sále Karolina v Praze se v květnu 1994 ustavila Učená společnost ČR. V čele stolu po mé levici sedí můj spolužák od 1. třídy obecné školy matematik prof. Alexander Ženíšek.