Lidové noviny, mimořádná příloha 6.března 1998 MIMOŘÁDNÁ Příloha, strana 1

Odpověď může přijít za padesát tisíc let

Dr. Jiří Grygar o pokusech navázat spojení s mimozemskými civilizacemi

Podle RNDr. Jiřího Grygara, CSc., hrají v pátrání po mimozemských inteligencích stále důležitější roli radioamatéři.
PRAHA - Odpověď na otázku, zda jsme ve vesmíru sami, hledají odborníci desítky let. Koncem loňského roku vyšel v ČR román Kontakt, v němž slavný americký vědec a popularizátor Carl Sagan líčí, jakým způsobem by mohlo navázání spojení s mimozemskou civilizací proběhnout. Kniha vychází ze sku tečně existujících programů pátrání po mimozemšťanech a (nejen) její čtenáře a diváky stejnojmenného filmu zajímá, kde v tomto atraktivním oboru končí realita a začíná fikce.

LN: Kdy byl zahájen program pátrání po mimozemské inteligenci známý pod zkratkou SETI?
První program naslouchání případným rádiovým signálům jiných civilizací uskutečnil pod názvem OZMA v roce 1960 americký radioastronom Frank Drake. Radioteleskop s průměrem paraboly 26 m zaměřil na dvě hvězdy podobné Slunci, známé jako tau Ceti a epsilon Eridani a vzdálené pouhých 11 světelných let. Žádný signál, který by mohl pocházet od mimozemské civilizace, tehdy nalezen nebyl. Od té doby proběhlo obdobných a technicky mnohem dokonalejších pokusů více než sedmdesát.
LN: V čem byly tyto pokusy dokonalejší?
Především v tom, že radioastronomové naslouchají současně na více frekvencích, ve více úzkopásmových spektrálních kanálech. Nejmodernější přijímače mohou současně zaznamenávat signál dokonce ve stovce milionů frekvenčních kanálů. Za druhé bylo vy hledávání podezřelých signálů očima na registrační pásce nahrazeno důmyslnými výpočetními programy, jež dokáží případný umělý signál snáze rozpoznat. Rovněž počet zkoumaných hvězd výrazně vzrostl, radioastrono mové postupně prohlédli okolí mnoha set hvězd slunečního typu - nicméně stále bezúspěšně. V technických silách radioastronomie zatím nejsou plošné přehlídky větších částí oblohy.
LN: Vyskytl se případ, že by radioastronomové zachytili něco podezřelého ?
Ano, několikrát. Vždy se však ukázalo, že zdrojem jsou zařízení naší vlastní civilizace například radary, časová znamení, telemetrie z umělých družic a podobně. V roce 1967 zaznamenali britští radioastronomové zcela mimo program SETI přísně periodické radiové impulsy ze čtyř různých míst na obloze a s různými, avšak konstantními periodami řádu sekund. Po krátké době nejistoty ale prokázali, že zdrojem těchto signálů jsou dlouho předvídané, ale tehdy ještě neodhalené husté neutronové hvězdy, které se v rytmu impulsů rychle otáčejí kolem své osy. Tak byly objeveny slavné pulsary.

Typ grafiky: Foto ČB V roce 1974 lidé vyslali tříminutovou digitální zprávu směrem ke kulové hvězdokupě v Herkulovi, říká dr. Grygar Autor obrázku: Foto LINO - Vopálková