Aktualizace: Leden 2014
Montáž EQ-6 PRO Synscan Základem všeho a hlavním prvkem celé sestavy je montáž EQ-6 PRO, těžká paralaktická montáž německého typu, vybavena polárním hledáčkem s osvětlením a stavitelnými stupnicemi v obou osách. Váha montážní hlavy je 17 kg, nohy jsou z nerezu o průměru 50 mm a umožňují regulovat výšku montáže 105 - 150 cm, váha stativu je 7,5 kg. Montáž je do vybavena navádějícím systémem Synscan s databází 14.000 objektů, včetně M, NGC, IC katalogu a všech planet Sluneční soustavy včetně Měsíce.
Lunt LS60THa/B1200 ( aktualizace - únor 2010)
Jako poslední přírůstek do rodiny dalekohledů a vybavení není nic jiného než sluneční dalekohled pro pozorování Slunce v čáře H-alfa na vlnové délce 656.28nm s blokačním filtrem B1200. Já ho chci využívat jak na vizuální pozorování, tak i na fotografování. S připojením třímegapixelové kamery QHY5T chci pořizovat snímky nejrůznějších jevů, nebo také promítat video na TV a v klidu domova koukat živě na Slunce. Jelikož je toho hodně, napsal jsem nějaké informace a taky vyfotil již první snímky, na které se můžete podívat zde nebo v samostatné galerii
Zenithstar 110/770 mm, TMB Triplet APO
ZenithStar 110 Triplet APO používám jako hlavní dalekohled na fotografování, jedná se o apochromatický triplet se vzduchovými mezerami od firmy William Optics s průměrem 110 mm a ohniskem 770 mm. Váha dalekohledu je 4,3 kg bez objímek. Okulárový výtah je 2.5" (63.5mm) Crayford Focuser s dvourychlostním ostřením bez vůle! v poměru 1:10, celý výtah se dá otočit kolem své osy o 360°, což bohužel nemůžu doporučit na astrofotografii. Při fotografování používám celkovou aretaci výtahu, kterou zajišťuje trojice šroubů společně s aretačním šroubem a celý výtah mám takto napevno fixován. Občas se stávalo a to díky velké hmotnosti připojené techniky k výtahu, že aretační šroubek tak velkou váhu neunesl a povolil se, což mělo za následek zešikmení dopadajících paprsků světla na senzor fotoaparátu a tím pádem docházelo k deformaci výsledného obrazu protažením hvězd v poli.Velká hmotnost připojené techniky k výtahu je problémem i pro tento precizní dvou rychlostní výtah. Vše co má šroubek je třeba sice s citem, ale pevně dotáhnout. Na spodní straně výtahu je dvojice šroubů. První z nich pomocí imbusového klíče nastavujeme tlak na okulárový výtah, při dotažení jde výtah velmi ztuha a splňuje tak mé požadavky tuhosti, jelikož nedochází k samovolnému posunu výtahu během focení. Druhý šroubek - aretační, slouží k vyřazení činnosti výtahu a nejde pomocí ostření manipulovat s výtahem. V tomto případě dochází při aretaci k malému posunu výtahu do jiné polohy, posun je okem nepatrný, ale na snímku dojde k rozostření již zaostřeného výtahu a takto trefit správnou polohu zaostření je téměř nemožné. Proto se mi osvědčil způsob tužšího výtahu oproti aretaci.
Rovnač pole William Optics Flattener IV(aktualizace 03.07.2010) a systém uchycení dalekohled/kamera
vlevo původní rovnač pole WO Flattener III 0,8x a vedle nový půl kilový obr WO Flattener IV Na podrobnější povídání se můžete podívat zde včetně testu na Řasové mlhovině NGC 6992
Pointační dalekohled Skywatcher ED 80/600 mm K pointování používám ED achromatický refraktor od firmy Skywatcher s průměrem 80 mm a ohniskem 600 mm. Objektiv je z nízkorozptylových ED skel s minimalizovanou barevnou vadou. Okulárový výtah je 2" Crayford bohužel bez dvourychlostního ostření.
Rybinové lišty a pointační kruhy (aktualizace 21.1.2010)
Nedávno jsem získal velmi kvalitní rybinové lišty navržené konstrukce profilu Losmandy od Martina Vyhlídala a kompletně předělal uchycení dalekohledu a pointačního dalekohledu. Původně jsem měl celou sestavu připevněnou tak, že pointační kruhy byly uchyceny nad sebou. Neříkám že je to špatná volba, neměl jsem s takto zvolenou sestavou žádné problémy, ale naskytla se velmi lákavá nabídka a tak jsem ji využil.
Rybinové lišty jsou kompletně vyrobeny z duralu s CNC opracováním a potaženy matným černým eloxem s nerezovými utahovacími šrouby. Dvojice rybinových lišt jsou dlouhá 300mm a jsou umístěna v loži s kleštinami, ve kterých se pohybují. Pro upevnění je na jedné straně z boku pár upínacích šroubů, která perfektně rybinové lišty zafixuje. Tyto rybinové lišty jsou k sobě připevněny propojovací lištou s otvory, na které je připevněna skosená lišta pro uchycení paralaktické montáže EQ-6. Na spodní hraně lišt jsou přilepeny kovové pásky aby nedocházelo k prodření eloxovaného povrchu loží. Na jedné z těchto upravených rybinových lišt, jsem připevnil pointační kruhy vyrobené taky z duralu, opatřené matným černým eloxem. Po obvodu kruhů je do rovnoramenného trojúhelníku vyvrtány otvory, v kterých jsou mosazné šrouby sloužící k uchycení pointačního dalekohledu. V předu je trojice mosazných šroubů a v zadu je jeden pojistný navíc. Na druhé rybinové liště jsou připevněny dvě objímky na uchycení dalekohledu Zenithstar 110/770mm.
Musím upozornit že celková váha nových rybinových lišt, včetně lože s kleštinami a propojovací lišty váží přes 4kg. Je to docela váha, když to srovnám s 1,5 kg původního systému, kdy jsem měl kruhy nad sebou. Ale celková váha teďka leží daleko blíž u Dec osy a je to při srovnání stejná zátěž, jako byla ta původní.
Pointační TV Guider
Monochromatická CCD kamera QHY9 s 2'' filtrovým kolem V létě 2009 jsem se rozhodl pořídit si monochromatickou CCD kameru ze senzorem KAF 8300. Tato kamera splňovala parametry, které jsem potřeboval pro fotografování přes úzkopásmové filtry, zejména H-alfa a kombinací RGB kanálů do barevného snímku. Sice jsou na trhu kamery s lepšími parametry, zejména vynikající Atik 314+, která má kvantovou účinnost velmi vysokou, ale zato velmi malý senzor ze 1392x1040 pixelu. To je žalostně málo, jelikož jsem zvyklý fotit na daleko větší senzory, proto Atik 314+ byl pro mě zapomenut. V roce 2009 se objevil na trhu senzor KAF 8300, který začal do svých kamer montovat Qiu, čínský výrobce CCD kamer, zejména populárních kamer QHY8. Ještě v půlce roku, jsem přemýšlel do jaké kamery jít, již v této době byly dvě kamery QHY9 u nás v ČR, jednu vlastní Lukáš Kolář a druhou Honza Hovad. Zpočátku měla kamera problémy s vlhkostí na senzoru, na kterou si stěžovaly oba kolegové. Zprvu se tento problém řešil vložením absorpčních vysoušečů, ale tyto vysoušeče se nedají použít na stálo a musí se rozebírat kamera kvůli výměně za nové a tento problém, dosti zásadní ve mně nevzbuzoval pocit kvalitní a profi kamery. Naštěstí tohle si uvědomil i výrobce a začal dávat k senzoru destičku s vyhříváním a problém z rosení senzoru naprosto zmizel. Další zásilka monochromatický CCD kamer QHY9 byla již s tímto vyhříváním senzoru a nic už nestálo v cestě koupit mojí první chlazenou CCD kameru. Ještě u prodejce jsme rozebraly kameru, aby jsme se podívaly jakým způsobem a jestli vůbec výrobce vložil vyhřívací část k senzoru. Našli jsme úzký proužek vložené destičky dokola posázenými výkonnými kondenzátory, nebo něčím podobným co během provozu hřeje a nedovolí vzniknutí vlhkosti. Ke kameře jsem rovnou objednal i automatické filtrové 2'' kolo a dokoupil celou flotilu 2 palcových filtrů Astronomik SII, L,R,G,B. Již z dřívějška jsem používal H-alfa a OIII k digitálnímu fotoaparátu EOS 40D. Musím říct, že mě kamera velmi překvapila, po prvním zprovoznění a stáhnutí prvního ostrého snímku, jsem marně hledal šum, na který jsem byl zvyklý u dig. zrcadlovek. Díky rychlému vyčítání snímku se velice dobře hledá kompozice, které jsou skoro Live (zpoždění cca 1 sec.) Zde si můžete prohlédnou snímky pořízené monochromatické CCD kamerou, ze kterých mám velkou radost.
Astronomik 2'' filtry
EL folie (kvalitní tvoření flatfieldu) Pořízením kamery QHY9 vzrostl požadavek na vytvoření kvalitního flatfieldu. Dá se to udělat různými způsoby, nejčastěji se nasměruje ve dne dalekohled na oblohu a ve stejné konfiguraci přístrojů a filtrů se nafotí určitý počet flatfieldů. Ale co když potřebujeme fotit monochromatickou CCD kamerou každý kanál extra a potřebujeme k němu udělat flat? Je to jednoduchá odpověď, stačí použít buď Light box nebo jakoukoliv rovnoměrně svítící plochu. Já si na trhu vybral svítící EL folii s velikostí A4 napájený standardně 220V nebo při použití v terénu 12V. Bohužel tato verze zdroje neobsahuje regulovatelný potenciometr na změnu intenzity světla, jako vylepšená verze s 220V. EL folie je vložena do stříbrného rámečku vyrobeného z hliníku. Do budoucna dojde k malému předělání folie, kde se celá plocha zakryje kartonem a uprostřed bude náustek k zasunutí na dalekohled v každé poloze aniž by se během fotografování měnila poloha dalekohledu do svislé polohy.
Vyhřívací systém a vyhřívací pásky pro dalekohled Pro odstranění vlhkosti čí v zimě námrazy používám systém vyhřívacích pásků připevněných na dalekohledu poblíž čoček. Hlavní řídící jednotka je domácí výroby od kolegy Miloše Hrocha. Do jednotky se dají připevnit až čtyři jednotlivé vyhřívací pásky. Celý systém je napájen 12V s maximálním odběrem 7A a pro indikaci stavu polohy potenciometru slouží červená led dioda. Vyhřívací jednotku mám propojenou z TV Guiderem pomocí kabelu na 12V, protože na Guideru je jeden výstup na 12V navíc.
Napájecí zdroje na 12V Při práci v terénu mimo dosah elektrického napětí je potřeba si vystačit z vlastním systémem napájení na 12V. Proto vše co potřebuje elektřinu mám předělané na provoz 12V autobaterií, které jsou speciální na dlouhodobý provoz. Jedná o autobaterie pro karavany, lodě a pod. kde není třeba velkého startovacího výkonu, ale dlouhodobé zátěže. Po pořízení QHY9 vzrostla spotřeba energie na tak velkou mez, že jsem musel dokoupit ještě jednu autobaterii speciálně pro živení kamery a laptopu. První autobaterii Banner s kapacitou 65 Ah používám na provoz montáže EQ-6, TV Guideru, vyhřívací jednotky a EL folie. Druhou autobaterii Banner s kapacitou 55 Ah používám na provoz CCD kamery QHY9, 2'' filtrového kola a laptopu.
|