Bělečko Jedlová v Orlických horách Pohoří na Šumavě

Pohoří na Šumavěpro zobrazení lokality klikněte na bod

Pro zobrazení lokality klikněte na bod

Obec:Pohorská Ves
Katastr: Pohoří na Šumavě
Kraj: Jihočeský
Souřadnice:Lat.:  48°36'17.96" N
Lon.: 14°41'24.78" E
Sv. znečištěníbílý proužek ukazuje subjektivní míru světelného znečištění

Popis lokality

Pohoří na Šumavě patří prozatím mezi nejlepší a nejhezčí pozorovací stanoviště která jsem navštívil. Leží v katastru obce Pohorská Ves a lokalitu najdeme na jihozápadním okraji Novohradských hor. Na místo se dostaneme buď od Kaplice nebo Benešova nad Černou. Výchozím bodem je obec Pohorská Ves odkud vede asi 7 km značně zdemolované silnice směrem na osadu Leopoldov a dále na Pohoří na Šumavě. Osada Pohoří má pouze několik domů a leží v těsné blízkosti hranice s Rakouskem.

Jedlová

Pozorovací stanoviště Pohoří na Šumavě

Pozorovací místo leží v nadmořské výšce 900 m.n.m (bpv) na rozlehlé louce asi 350 m před začátkem osady, při odbočce na nedaleký seník. Odbočka je tvořena nezpevněnou polní cestou na které lze zaparkovat auto. Dalekohled lze umístit při kraji asfaltové vozovky. Rozhled je zde vynikající všemi směry, pouze na JZ je cca do výše 10° zastíněn lesem. Lokalita je výborná vzhledem k nízkému světelnému znečištění, v osadě není pouliční osvětlení, pouze nad JZ mírně ruší rakouské město Linz. Drobnou nevýhodou lokality je pouze skutečnost, že během večerních hodin zde pravidelně projíždí policejní hlídka s autem a občas někdo z místních, takže to chce krýt si oči kvůli adaptaci na tmu. O víkendu mezi 20:00 - 22:00 tudy projela cca 4 auta. Pro majitele menších přístrojů je však možnost zaparkovat auto v osadě a vybavení odnést cca 300 m po polní cestě směrem k rakouské hranici, tam už nejezdí nic.

Perspektiva lokality

Při poslední návštěvě na podzim roku 2006 byla v osadě patrná dosti čilá výstavba objektů, některé dokonce k trvalému obývání. Zbývá jen doufat, že ruku v ruce s větším osídlením nevzniknou požadavky na zavedení pouličního osvětlení. Dalším rizikem je vznik přírodní rezervace, která zde prozatím není a proto je zde možné dopravit autem vybavení až na pozorovací stanoviště. Se vznikem rezervace by tato možnost zřejmě zanikla. Zbývá jen doufat, že příhodné podmínky nám ještě nějaký rok vydrží.

Fotografie

Na dokreslení krásné přírody v okolí Pohoří na Šumavě jsou níže uvedeny dvě denní fotografie pořízené IX/2009 a dvě "soumrakové" fotografie ze společné akce s Alešem Žabokrtským pořádané IX/2006.

Pohoří Pohoří Pohoří Pohoří

Novinky z lokality

IX / 2009

Od poslední návštěvy tohoto místa uplynuly přesně tři roky, proto jsme se rozhodli strávit zde společně s kolegy astrofotografy celý týden dovolené. Na rozdíl od naší poslední návštěvy na podzim roku 2006, jsme měli poměrně smůlu na počasí v nočních hodinách. Vzhledem k množství mokřadů a rašelinišť na přilehlých loukách, zde byly obrovské problémy s mlhou, byť je lokalita v nadmořské výšce přesahující 900 m n.m. Vzhledem k charakteru terénu (jedná se o náhorní plošinu resp. velmi mělké údolí), se zde mlha poměrně stabilně držela po celou noc. Docházelo zde k tak anomálním jevům, jako že například v půlce kopce byla mlha menší než na jeho vrcholu. Dále zde docházelo k nepravidelným oscilacím výstupu mlhy z nižších poloh údolí a její následné částečné rozpouštění v cca 20-40 min intervalech, což je dáno zřejmě orografií a s ní souvisejícím přeléváním vzduchu propojenými údolími. Při plánování pozorování / focení na této lokalitě z jara a zejména na podzim je nutné tento fakt zohlednit a při panujícím bezvětří počítat s možností výskytu mlhy.

Závěrem snad lze říci pouze to, že před třemi lety (IX/2006) jsme měli během zde strávených tří dnů zcela neuvěřitelné štěstí na počasí, protože nás tyto mlhy nepotkaly (foukal silný vítr) a tehdejší pozorovací akce je doposud alespoň pro mě "the best of", ale vzhledem k velké vzdálenosti od našeho trvalého bydliště a nutnosti plánovat cestu dlouho předem bych tuto lokalitu příště již nenavštívil, z důvodu výše uvedených. Čeká nás tedy nelehký úkol, nalézt nové vhodné místo na Šumavě se stejně kvalitní oblohou, pro naše každoroční tradiční výjezdy za tmou.