Jedlová v Orlických horách -  " Vesmír "Bělečko Jedlová v Orlických horách Pohoří na Šumavě
pro zobrazení lokality klikněte na bod

Pro zobrazení lokality klikněte na bod

Obec:Deštné v Orlických horách
Katastr: Jedlová v Orlických horách
Kraj:Královéhradecký
Souřadnice:Lat.:  50°17'13.42" N
Lon.: 16°21'16.80" E
Sv. znečištěníbílý proužek ukazuje subjektivní míru světelného znečištění

Popis lokality

Jedno ze stanovišť, které jsem měl možnost navštívit poprvé v roce 2006 byla i Jedlová v Orlických horách. Obec najdeme asi 1 km jihovýchodně od Deštné v Orlických horách, která je i výchozím bodem pro cestu na stanoviště. Přijedeme-li do Deštné od Dobrušky, dostaneme se po hlavní silnici ke kostelu, který se nachází po pravé straně cesty. Odtud pojedeme ještě asi 250 m po hlavní silnici, až po křižovatku pod kopcem na niž odbočíme doprava, směrem na Solnici a Rychnov nad Kněžnou. Po této silnici však pojedeme pouze několik metrů, protože hned za křižovatkou zahneme vlevo na nenápadnou odbočku k dětskému táboru Vesmír. Cesta vede asi 500 metrů souběžně se silnicí na Rychnov n.K. mezi roztroušenou zástavbou. Když přejedeme z luk do lesa dostaneme se po pár metrech na malou křižovatku tvaru T, na které odbočíme vlevo. Kdybychom neodbočili dojedeme do Jedlové. V případě, že jsme odbočili správně dostaneme se asi po 1,5 km k opuštěnému kostelu, který je na pravé straně silnice, kousek opodál je dětský tábor Vesmír, který je vlevo. Auto je nejlépe nechat u kostela a techniku odnést pár metrů na louku. Asfaltová cesta na lokalitu je úzká, ale poměrně slušná, jen při první cestě sem je dobré si zmapovat těch několik děr, které se na ni vyskytují.

Jedlová

Pozorovací stanoviště Jedlová

Jak už je uvedeno výše, pozorovací stanoviště se nachází na rozlehlé louce poblíž opuštěného kostela a "Diecézního centra života mládeže" s názvem "Vesmír" (jak příznačné :-) v nadmořské výšce 705 m.n.m (bpv). Z lokality je vynikající výhled všemi směry. Pouze sever je částečně stíněn stromy okolo kostela. Stačí však popojít více do louky a odkryje se i ten. Případné pozorovatele, bych chtěl požádal, aby auta nechávali někde poblíž kostela a nezajížděli příliš do louky. Majitel by to určitě nerad viděl a zajisté se tam chceme bez zbytečných problémů vracet. Světelné podmínky jsou zde velmi dobré, zejména jihovýchod je velmi tmavý a není problém pozorovat objekty poměrně nízko nad obzorem. Osídlení v okolí je celkem řídké. Je zde pouze ubytovna s táborem Vesmír a několik chalup, ty však vůbec neruší. V dosahu stanoviště se nenachází pouliční osvětlení a Deštné je schováno v údolí na severní straně, takže také pozorování nevadí. Jiná situace může nastat v zimě, kdy jsou v provozu vleky a probíhá noční lyžování, stav se pokusím zjistit a případně informaci doplnit. Lokalita je vhodná k pozorování i vzhledem ke své poloze na kopci, takže nevadí přízemní mlhy.

Perspektiva lokality

Myslím, že se jedná o jedno z perspektivních míst v dosahu Hradce Králové, kam se lze dostat za hodinu jízdy autem. Jako na jiných místech však platí, že záleží zejména na růstu zástavby a volbě koncepce v budování pouličního osvětlení v širším okolí pozorovacího stanoviště.

Fotografie

Lepší než tisíc slov je jedna fotografie. Proto sem dávám fotografie rovnou dvě. Jednu, kterou mám na svědomí já a druhou, kterou pořídil Martin Myslivec. Tyto snímky asi nejlépe vystihují atmosféru toho místa. Další fotografie, tentokrát "denní" jsou uvedeny ve fotogalerii

Jedlová - Miloš Hroch Jedlová - Martin Myslivec

Novinky z lokality

28.12.2007

Dodatečně jsem zjistil, že během zimních měsíců je trochu problém se na místo autem dostat. Silnice je sice protažená, avšak na malé T-křížovatce v lese je krátký úsek poměrně strmého stoupání, který se nedá při zledovatění autem vyjet (možná by to šlo s řetězy). Další "zimní" nepříjemnost je ta, že během inverzního rázu počasí není lokalita v takové výšce, aby se dostala nad inverzní vrstvu (většinou leží právě na jejím rozhraní nebo těsně pod ním). V tomto případě je lepší vyjet na Šerlich i když pochybuji, že zdolání zledovatělého kopce od parkoviště na Šerlichu k chtě bude snažší než dole v Jedlové.

10.2.2008

Dalším celkem nepříjemným zjištěním, které se týká zimního pozorování je provoz a osvětlení sjezdovky při večerním lyžování. Sjezdovka je sice z druhé strany kopce, nicméně osvětlení na jejím horním konci svítí přímo na lokalitu a v době kdy jsme tam pozorovali ho vypnuli až ve 21:00. Z tohoto důvodu bude asi nutné najít v dosahu další tmavé místo pro zimní výjezdy.