Bělečko Jedlová v Orlických horách Pohoří na Šumavě

Bělečkopro zobrazení lokality klikněte na bod

Pro zobrazení lokality klikněte na bod

Obec:Býšť
Katastr: Bělečko
Kraj:Pardubický
Souřadnice:Lat.:  50°09'32.19" N
Lon.: 15°56'37.45" E
Sv. znečištěníbílý proužek ukazuje subjektivní míru světelného znečištění

Popis lokality

V polabské nížině přibližně 7 km jihozápadně od okraje Hradce Králové nalezneme uprostřed lesů menší vísku s názvem Bělečko, která je jako vystřižená odněkud z podhůří. Cesta na lokalitu z Hradce Králové vede asi 5 km po výpadovce na Brno, až po křižovatku u benzínové pumpy "Koliba", kde odbočíme doleva směrem na Hoděšovice. Po průjezdu Hoděšovicemi a dalším odbočení vlevo, na křižovatce která je asi 200 m za vesnicí, se po dvou kilometrech jízdy lesem dostaneme do Bělečka. Zde mineme v centru obce kapličku po pravé straně a asi po 20 m podbočíme vlevo do obytné zóny. Při průjezdu obytnou zónou pozor na retardéry, na vzdálenosti 150 metrů jsou minimálně tři. Když vyjedeme mírný kopec, dostaneme se na malou křižovatku, kde opět zahneme vlevo na asfaltovou cestu, která vede k lesu. Nyní už zbývá ujet asi 300 m a jsme na místě. Auto je dobré nechat bokem na odbočce do lesa, mimo cestu, protože tudy občas projíždějí místní ke svým domům. Čas od času se tu objeví i policejní hlídka, tak ať nejsou problémy :-)

Bělečko

Pozorovací stanoviště Bělečko

Pozorovací stanoviště Bělečko se nachází v nadmořské výšce 290 m.n.m (bpv). Z lokality je dobrý výhled na všechny světové strany mimo severu, kde je výhled zastíněn okrajem lesa, techniku je však možné odnést více do louky a odkryje se i severní obzor. Z lokalit, které jsem prozatím navštívil jsou zde pozorovací podmínky průměrné. V Bělečku je třeba počítat s tím, že se jedná o příměstskou oblast a jisté světelné znečištění tu je. Zejména na severu ruší Hradec Králové a na jihozápadě Pardubice. Oproti jiným podobným místům v okolí Hradce Králové je však výhodné, že poblíž pozorovacího stanoviště nejsou pouliční lampy a osvětlení ve vsi je v pozdních nočních hodinách vypínáno. Další nespornou výhodou je i vyvýšená poloha. Občas se v okolí vyskytují přízemní mlhy vzhledem k blízkosti lesa a rybníků, takže je to opravdové plus být na kopci. Případné pozorovatele bych ještě upozornil aby se rozhodně nenechali vyvést z rovnováhy pekelnými pazvuky které občas přicházejí z lesa, nebo klapotem prasečích kopítek na asfaltové silnici. Většinou stačí hlasitě zatleskat a kňouři se stáhnou zpět do lesa. Tolik jenom k místním specialitám.

Perspektiva lokality

Co se týká dalšího vývoje, nejsem příliš optimista. Vzhledem k tomu jak se v blízkých městech a nakonec i v samotném Bělečku rozrůstá zástavba, tak při současné nekoncepčnosti v budování veřejného osvětlení je jen otázkou času, kdy bude toto stanoviště patřit minulosti. Zatím však jsou zde poměrně slušné pozorovací podmínky i vzhledem k blízkosti dvou krajských měst.

Bělečko Bělečko