Technika zpracování snímků planet

 

Nejjednodušší způsoby vytvoření kvalitního snímku planet jsou v podstatě dva. V obou případech zaměníme okulár za kamerku.

První možností je použití speciální kamerky LPI  (Lunar and planetary  imaging) od firmy Meade. Kamerka je dodávána se speciálním softwarem, který práci s kamerou značně usnadní.

Velmi jednoduše řečeno, software vytvoří jeden master snímek, na který potom „načítá“ další snímky na základní snímek, který je tak neustále „vylepšován“.

Nevýhodou pro některé zájemce o astronomii je cena kamery se softwarem.

    Druhou, dostupnější metodou, je použití webkamery. Sice lze například pro snímkování Měsíce použít i tu nejlacinější kameru na trhu (v ceně cca 200 – 300 Kč), ale i zde, jako všude platí, že příliš šetřit se nevyplácí.

Ideální je pořídit si webkameru např. firmy Philips 900NC. Ze zakoupené kamery odmontujeme objektiv a místo něj našroubujeme redukci. Ta se dá zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo si ji necháme vysoustružit.

Kamerku opatřenou redukcí vložíme do dalekohledu místo okuláru. Kameru připojíme k počítači (kde máme pochopitelně nainstalovaný software dodávaný s kamerou). Při prvním připojení můžeme být

vyzváni k doinstalování některých částí softwaru (záleží na typu kamery). Neustále sledujeme monitor a dalekohled zaostříme. Tím jsme připraveni ke snímání. Pro první pokus doporučuji pořídit snímky Měsíce.

Ještě než ale začneme, je dobré si ujasnit jak a s čím, budeme snímky zpracovávat. Možností je mnoho, já popíši tu, kterou používám ke své spokojenosti s využitím volně dostupného a tudíž legálního softwaru.

    K záznamu obrazu budeme potřebovat program Iris, který si i s návodem můžeme stáhnout zde. K následnému zpracování použijeme program Registax (stránky programu a stažení zde).

Otevřeme program Iris a v záložce Video zaškrtneme položku Preview. Pokud je kamera dobře namontovaná a software je správně nainstalovaný, objeví se na monitoru obraz z dalekohledu. Můžeme se pustit do prvního záznamu.

Ač to bude znít divně, přestože chceme vytvořit snímek (fotku) budeme pořizovat krátký video záznam ve formátu AVI.

Zaškrtneme záložku Video a zvolíme Video capture. Doplníme název záznamu (např. Měsíc 1) a zvolíme délku záznamu (pro začátek stačí 10 – 30 sekund) a potvrdíme. Po uběhnutí zvolení doby program uloží záznam na disk

počítače, při tom automaticky vynechá nekvalitní části záznamu. Už při prvním pozorování zjistíte, že celý obraz se chvěje.

 

    Chvění obrazu není ale způsobeno špatnou nebo nekvalitní technikou, ale chvěním vzduchu (atmosféry). Tato nepříjemná vlastnost nám komplikuje fotografování a je velmi obtížné pořídit kvalitní snímek jediným „cvaknutím“

spouště.

Proto se používá skládání jednotlivých snímků ze zachyceného záznamu.

    Otevřeme program Registax a zvolíme Select. Označíme náš soubor (Měsíc 1) a otevřeme. Nějakou opravdu markantní část snímku označíme nabídnutým čtvercem. Poté už klikneme na Align, program

sám poskládá snímek. Uložíme příkazem Save + jméno obrázku. U tohoto programu si prostudujte nápovědu, možností jak získat kvalitní snímek pomocí nastavení, je celá řada a liší se podle stažené verze programu.

    Ještě jedna poznámka. Program Registax umí zpracovat pouze soubory ve formátu AVI, pokud pořídíte záznam v jiném formátu, je třeba provést konverzi na tento formát. Programů, které to umí,

je ke stažení celá řada.

    A poslední poznámka - vybavení pro astronomy se neustále vyvíjí, proto výše zmíněné postupy chápejte jako inspiraci k začátkům fotografování planet. Pokud Vás to "chytne" potom si jistě pořídíte vybavení mnohem

lepší...


        Kamera LPI Meade vložená ve výtahu dalekohledu