Duha 2003.10.17

Ráno 17.října jsem si při cestě do práce všimnul nad západním obzorem duhy. Na obloze přitom nebyly vůbec žádné dešťové mraky. Duha nejspíše vznikala na ledových krystalcích stratosférických mraků. Vrátil jsem se domů pro svoji kameru Canon PowerShot A70 a pořídil několik snímků. Později jsem snímky softwarově spojil dohromady. Na snímku 9-8-10 je patrný stín fotografa, je tedy patrné, že duha byla na straně opačné od Slunce. První dvě série snímků jsou pořízené před a za naším domem (zhruba 44.0878°N, 92.5328°W), další dvě série pocházejí z okraje parkoviště před IBM, od domu vzdáleného asi 4km.
Z meteorologických údajů nedalekého domu Bruce Winter's House (44.082°N, 92.504°W) je zřejmé, že přízemní teplota byla mezi 3 až 4°C. Zajímavé je, že v 8:20 skokem stoupnul tlak z 1017.2hPa na 1024.9hPa, viz též grafy dole.
Obdobné úkazy jsou pěkně popsané na stránce Optické úkazy v atmosféře od Tomáše Tržického.

duha duha duha

Duha před domem při pohledu na západ v 8:40. (Vlevo je vidět jedna z mnoha lamp veřejného osvětlení, které v noci intenzivně světelně znečišťují až hrůza. Rochester public utilities asi neznají český zákon o ovzduší.) Složený snímek není nahoře ořezaný, aby byl vidět celý oblouk duhy i nahoře.
duha duha duha

Duha za domem v 8:41. Snímky 6 a 7 je sice dobře spojený dole na horizontu, ale spojovací software nedokázal nahoře spojit správně oblouk duhy.
duha duha duha

Snímek z okraje severovýchodního rohu parkoviště IBM. Původní snímky jsou pořizovány na výšku, aby bylo možné zachytit duhu i stín fotografa, a tak doložit, že duha je na opačné straně od Slunce. Složený snímek není dole oříznutý, aby byl dobře vidět stín fotografa.
duha duha duha duha

Poslední snímek v 8:52.
grafy