Jiri Grygar, Zen objevu 1992

Uvod

Venovano pamatce slovenskych astronomu RNDr. Elemera Csereho ( 1917 - 1992 ), zakladatele a dlouholeteho reditele hvezdarny v Hlohovci a Mgr. Petera Suleka ( 1949 - 1992), reditele hvezdarny ve Svidniku

Po cele ctvrstoleti nemel pisatel techto radku problemy s konkurenci: pokud je mi znamo, nikde na svete se obdobne prehledy o pokroku astronomie netiskly. ( Teprve nedavno jsem vsak zjistil, ze historicky tu kdysi takova konkurence byla. Od r. 1901 do r. 1918 vydavala Ceska akademie ved a umeni prehledy pokroku prirodnich ved, ktere se z puvodnich 70 str. rozrostly az na 380 str. textu ! ) To vse se vsak loni nahle zmenilo - v Publikacich Pacificke astronomicke spolecnosti c.671 uverejnila predni americka astronomka Virginie Trimblova prehled o pokroku astrofyziky za rok 1991. V te dobe byly uz me lonske Zne v tisku, takze o vzajemnem ovlivnovani nemohlo byt reci. Ctenari, kteri meli moznost oba prehledy porovnat, jiste ihned zjistili, ze oba clanky se od sebe lisi nejenom formou (Trimblova pise pro profesionaly, tedy i s presnymi citacemi atd.), ale zejmena obsahem.

Potvrdila se tak ma vystraha, ze tradicni Zne zdaleka nepredstavuji objektivni a uceleny pohled na rozvoj astronomie v danem obdobi; autorovy predsudky a omezeni jsou v prehledu nevyhnutelne znat. Prof. Trimblova se prirozene soustredila na cistou astrofyziku, kterou sverazne definuje jako tu cast astronomie, ktera nevyzaduje znalost souhvezdi a vypocet fazi Mesice. Nase Zen zretelne preferuje vysledky astronomickych pozorovani, takze s trochou nadsazky lze rici, ze teprve kombinaci obou pristupu muze ctenar nabyt primerene predstavy o tom, jak se v danem obdobi rozvijela astronomie. A tu maji ctenari Rise hvezd nespornou vyhodu: zajiste je mezi nimi vice tech, kdo krome cestiny ovladaji anglictinu, nez kolik je cestinaru mezi predplatiteli publikaci Pacificke astronomicke spolecnosti ( ani Virginie Trimblova nema narok ).

Lonsky rok prinesl primo nepreberne mnozstvi objevu, ktere nekolikrat zaradily astronomii i do bezneho zpravodajstvi. Podobne jako v predeslych letech lze videt, ze tyto vyjimecne vysledky souviseji prevazne s pruzkumem blizkeho vesmiru. Sklizime tak zejmena plody cinnosti astronomickych observatori na obezne draze kolem Zeme i kosmickych sond - zcela pravem byl lonsky rok vyhlasen OSN za Mezinarodni rok kosmickeho prostoru ( ISY 92 ).


Jdi na obsah, dalsi pokracovani.