Psano pro sbornik seminare Ostravsky astronomicky vikend
(HaP Ostrava-Poruba 10. 9. 1995)


                                   "Komet je ve vesmiru tolik

                                   jako ryb v mori."

                                                    Jan Kepler

Jiri Grygar:

KOMETY VCERA, DNES A ZITRA, ANEBO VLASATICE V KOSTCE

(Venovano pamatce prof. Lubora Kresaka /1927-1994/)

  1. Historicka poznamka
  2. Fyzikalni podstata komet
  3. Drahy a rodiny komet
  4. Oortovo mracno komet
  5. Kuiperuv pas

1. Historicka poznamka

Komety byly zcela urcite pozorovany nasimi predky jiz v dobach predhistorickych a zaznamy o kometach nalezneme v nejstarsich archivnich dokladech zejmena z Dalneho vychodu. K tomu, aby byly zaznamenany, musely ovsem obvykle dosahnout alespon +2 mag. Nejstarsi doklad o objevu Halleyovy komety pochazi z cinskych pramenu z r. 240 pr. n. l. Az do 15. stol. n.l. vsak pretrvavalo mineni, ze jde o ukazy ("vypary") v zemskem ovzdusi. Kdyz vsak Regiomontanus v r. 1472 nebyl s to urcit paralaxu jasne komety, zacali se kometami zabyvat astronomove a definitivni dukaz o tom, ze komety jsou dale nez Mesic, podal r. 1577 Tycho Brahe, kdyz vyuzil mereni svych a Tadease Hajka.

V r. 1682 spocital Edmond Halley drahy komet z let 1531, 1607 a 1682 a tak zjistil, ze jde o jedine teleso, pohybujici se po protahle elipticke draze. Predpovedel soucasne pristi navrat komety na prosinec 1758, kdy ji prave na Stedry den zpozoroval Johann Palitzsch (1723-1788) dalekohledem ve vesnici Prohlis u Drazdan. Do konce 18. stol. bylo zaznamenano celkem 150 komet, ale ve vice pripadech slo o opakovane navraty kratkoperiodickych komet, jejichz identita nebyla jeste rozpoznana.

Koncem 18. stol. rozvinul P. Laplace poruchovy pocet, velmi dulezity pri urcovani elementu periodickych komet a pocatkem 19. stol pracoval dosud nejuspesnejsi lovec komet Jean Louis Pons, jenz objevil 37 komet. Laplaceova teorie pomohla Johannovi Enckovi identifikovat jako jedine teleso komety, jez byly pozorovany v letech 1786, 1795, 1805 a 1818, poprve P. Mechainem a naposledy prave Ponsem. Tak byla identifikovana kometa s nejkratsi obeznou dobou 3,3 let, pojmenovana vyjimecne po Enckovi, ktery k objevitelum nepatril (totez samozrejme plati o komete Halleyove). Enckova kometa byla do r. 1994 sledovana pri 56 navratech, Halleyova kometa pri 30 navratech. V cervenci 1997 se Enckova kometa priblizi k Zemi na pouhe 0,2 AU, takze podminky pro jeji pozorovani budou za celou tu dobu nejlepsi - jak uz to u komet byva, tak pro pozorovatele na jizni polokouli.

V r. 1862 se objevila jasna kometa Swift-Tuttle a pri vypoctu jeji drahy si G. Schiaparelli v r. 1867 uvedomil, ze elementy drahy komety se shoduji s elementy meteorickeho roje Perseid. Tak se poprve prokazala souvislost komet s meteorickym rojem, coz se posleze obdobne podarilo dokazat temer pro vsechny hlavni meteoricke roje (Halleyova kometa je materskym telesem dokonce dvou roju - Akvarid a Orionid). Tento objev pozdeji vyznamne prispel i pochopeni fyzikalni podstaty komet. Do konce 19. stol. se celkovy pocet pozorovanych komet zdvojnasobil na 300 objektu.

Po vynalezu fotografie a zvlaste pak po zavedeni sirokouhlych komor v prvni polovine 20. stol. pribyva jak objevenych komet, tak take udaju o morfologii komet - zejmena o komach a chvostech - rychleji nez kdykoliv v minulosti. To vedlo koncem padesatych let L. Biermanna k objevu slunecniho vetru, jenz vyznamne ovlivnuje vzhled plazmovych chvostu komet.

Nashromazdene udaje o kometach umoznily v r. 1950 vytvorit F. Whipplovi model kometarniho jadra ("spinava snehova koule") a J. Oortovi koncepci rozsahleho mracna komet v kulove slupce na periferii slunecni soustavy jako zasobarny "cerstvych" komet. Nezavisle na tom G. Kuiper prisel v teze dobe s myslenkou existence kometarniho disku za vnejsim okrajem planetarniho systemu.

Ke zlepseni znalosti o kometach pak vyznamne prispel objev nekolika mimoradne jasnych komet v poslednich desetiletich: Arend-Roland (1956), Mrkos (1957), Bennett (1970), Kohoutek (1973) a West (1975). Dalsim zlomem se pak staly kosmicke sondy, ktere in situ zkoumaly postupne komety Giacobini-Zinner (1985), Halley (1986) a Grigg-Skjellerup (1992). V r. 1983 objevila druzice IRAS planetku (3200) Phaeton, jez se prekvapive ukazala materskym telesem bohateho meteorickeho roje Geminid.

V r. 1977 objevil C. Kowal planetku (2060) Chiron, jez od r. 1987 jevi kometarni aktivitu a jiz lze dnes klasifikovat jako obri kometu. Chiron patri mezi skupinu teles, zvanou Kentauri, charakterizovanych drahami v oblasti mezi Saturnem a Uranem. V r. 1992 bylo nalezeno prvni teleso za drahou planety Neptunu a dnes uz zname nekolik desitek transneptunskych teles na periferii planetarni soustavy.

Nejuspesnejsi pozorovaci kampani vsech dob se stalo sledovani padu komety Shoemaker-Levy 9 na Jupiter v cervenci 1994. I odtud se podarilo ziskat dulezite udaje o povaze komet. V budoucnosti se uvazuje o vyslani kosmickych sond, jez by se staly druzicemi komet, pripadne odebraly vzorky kometarni horniny. Tyto projekty jsou vsak v soucasne dobe ohrozeny omezovani vydaju na zakladni vyzkum.

Nejuspesnejsim vyhledavacim programem tohoto stoleti se stalo hledani komet 0,5 m Schmidtovou komorou na Mt. Palomaru v letech 1983-1994, iniciovane E. Shoemakerem. Celkem se tak podarilo (predevsim manzelum Shoemakerovym a D. Levymu) objevit 47 komet. C. Shoemakerova objevila celkem 32 komet, za ni pak jsou W. Brooks a D. Levy s 21 objevy a W. Bradfield se 17 objevy. Nejmladsim objevitelem byl 16tilety M. Whitaker (kometa 1968 V), nejstarsim 79lety L. Swift (kometa 1899 I).

Nejuspesnejsim cs. lovcem komet je A. Mrkos (13 komet), nasledovany L. Kohoutkem (6 komet) a L. Pajdusakovou (5 komet). Cs. pozorovatele objevili od r. 1946 celkem 27 komet. Dvacetileta statistika americkeho astronoma-amatera Dona Machholze ukazuje, ze na jeden objev komety potreboval 621 h hledani. Machholz potreboval k nalezeni svych 9 komet celkem 2500 noci.

Do konce r. 1994 zaznamenali astronomove celkem 1444 priblizeni 878 ruznych komet, z toho 184 komet je kratkoperiodickych (obezne doby kratsi nez 200 let). Mezi 264 drahami komet nalezl L. Kresak 18 hyperbolickych drah, avsak ve vsech pripadech vznikly tyto drahy poruchami puvodne eliptickych drah, tj. az dodnes nemame zadny dukaz o setkani s interstelarni kometou.

2. Fyzikalni podstata komet

Dnes se ma zato, ze kometarni jadra vznikaji zakonite behem gravitacniho smrstovani z ledovych planetesimal na periferii soustavy. Potvrzuje to objev prachovych disku kolem blizkych hvezd hlavni posloupnosti, ucineny druzici IRAS ve strednim a dalekem infracervenem oboru spektra. Protoplanetarni disk ve slunecni soustave mel o rad vyssi hmotnost, nez kolik cini soucasna celkova hmotnost planet a komet. To znamena, ze vetsi cast puvodniho materialu jiz ze slunecni soustavy unikla. Kometarni jadra vznikala kondenzaci uhlikatych a kremicitych latek na periferii systemu planet. Na tuhe castecky namrzala voda. Prumerna hmotnost jader cini 1013 kg, hustota 50% hustoty vody v pozemskych podminkach.

Dokud jsou jadra daleko od Slunce, prakticky se nevyvijeji. Situace se zmeni, kdyz se jadro vlivem poruch dostane na drahu do nitra slunecni soustavy. Kolem zmrzleho jadra se vytvori prachova a plynna koma o prumeru desitek az stovek tisic km. Komy dosahuji nejvetsich rozmeru obvykle ve vzdalenosti 1,4 AU od Slunce. Soucasne se vytvari vodikove halo o prumeru az 10 milionu km a prachovy i plazmovy chvost. Chvosty mohou dosahnout delky radu sto milionu km. Hustota castic v kome dosahuje maximalne 105 castic v krychlovem centimetru, tj. stobiliontina hustoty zemske atmosfery. V chvostu je maximalne 100 castic v krychlovem centimetru. Hmotnost komy cini nanejvys 109 kg, z toho plyn tvori asi 1 %. Pro castice v chvostu mensi nez 2.10-7 m prevazuje tlak zareni nad gravitaci, takze prave tyto castice tvori prachovy chvost. Obcas pozorovane protichvosty jsou vzdy z prachu. Plazmove chvosty odnasi od Slunce slunecni vitr, takze reaguji na slunecni cinnost.

Komety takto fakticky ztraceji hmotu, napriklad Halleyova kometa ztraci v okoli prisluni za sekundu asi 5 tun prachu a 15 tun plynu, za cely oblet pak asi 1012 kg, tj. asi 0,5 % celkove hmoty. Odtud je patrne, ze kratkoperiodicke komety maji jen omezenou zivotnost radu stovek tisic let. Aktivita jader ovsem silne klesa ve vzdalenosti pres 6 AU od Slunce, nebot v teto vzdalenosti jiz vodni led prestava sublimovat. Nicmene bezne pozorujeme aktivitu jadra az do vzdalenosti 10 AU. Zde je asi hlavnim pricinou uvolneni energie pri premene amorfniho ledu na krystalicky. Tak lze asi vysvetlit zejmena cetne vybuchy komety Schwassmann-Wachmann 1, jez ma temer kruhovou drahu ve vzdalenosti 6 AU.

Nevysvetleno vsak zustava pozorovani mohutneho vybuchu jadra Halleyovy komety ve vzdalenosti 14,3 AU, k nemuz doslo na prelomu let 1990/91. Kometa se zjasnila o plnych 6 mag, objevila se cerstva prachova koma o prumeru az 400 000 km, ktera se rozplynula behem ctvrt roku. Sonda Giotto odhalila existenci krateru, trhlin i pohori v nepravidelnem telese komety o typickych rozmerech 16x8x8 km. V prisluni je kometa bombardovana vlastnimi meteoroidy rychlosti az 4 km/s. Kometa rotuje podel nejdelsi osy v periode 7,1 dne a rotacni osa podleha precesi v periode 3,7 d. Je mozne, ze pri zminenem vybuchu se vlivem prevalovani jadra osvetlila nektera trhlina Sluncem a celkem nevelky energeticky podnet zpusobil ohrati uvezneneho plynu a jeho explozi pod povrchem jadra.

Naposledy bylo jiz zcela neaktivni jadro Halleyovy komety pozorovano 10. ledna 1994 ve vzdalenosti 18,7 AU od Slunce jako objekt 26,5 mag pomoci dalekohledu NTT. Tento pristroj by mel byt schopen jadro sledovat az do r. 2000. Pak bude k pozorovani potrebny nektery 8 m teleskop, coz by melo stacit az do afelu ve vzdalenosti 36 AU v r. 2024, kdy bude jadro 29,4 mag. Poprve v historii tak bude kometa sledovana podel cele drahy a zejmena pak behem nastupu nove aktivity. Pri poslednim 30. navratu byla kometa sice objevena jiz 16. rijna 1982 ve vzdalenosti 11 AU jako teleso 25 mag, ale uz v te dobe mela slabou komu.

Teleskop NTT pozoroval jadro komety Schuster 1975 I ve vzdalenosti plnych 31 AU jako objekt 27 mag, z cehoz plyne, ze jde o obri jadro se strednim polomerem 10,3 km. Vsechna tato jadra jsou ovsem zcela miniaturni v porovnani s kometou Kowal 1977, puvodne klasifikovanou jako planetka (2060) Chiron. Jiz od r. 1978 pozorovali astronomove, ze jasnost "planetky", vzdalene v te dobe 17 AU od Slunce, podivne kolisa. Od r. 1987, kdy byl Chiron 13 AU od Slunce, vsak uz byla kometarni aktivita zretelna - Chiron prochazi 19. unora 1996 prislunim ve vzdalenosti 8,5 AU, takze bude zajimave sledovat, co se v te dobe s telesem stane.

Ze zakrytu hvezd v letech 1993 a 1994 se podarilo urcit spodni mez prumeru Chironu na 166 km a odhalit existenci nejmene dvou vytrysku ledovych castic v podobe jakychsi gejziru z povrchu obriho kometarniho jadra. Navic ve vzdalenosti stovek kilometru od jadra se nachazi temne teleso s prumerem radu kilometru.

O krehkosti kometarnich jader svedci pomerne caste pripady, kdy se komety rozpadly na vice casti obvykle brzo po pruchodu perihelem. Vyjimkou je prirozene kometa Shoemaker-Levy 9, jez byla 8. cervence 1992 roztrhana slapovymi silami Jupiteru pri pruletu ve vzdalenosti 91 000 km od centra planety, hluboko uvnitr Rocheova polomeru.

Pred rozpadem mela prumer asi 2 km. Ulomky, jez se v cervenci 1994 postupne s Jupiterem srazily, mely rozmery mensi nez 1 km. Rozhodne vsak slo o kompaktni telesa, nikoliv "hromady smeti", jak nekteri autori tvrdili predem. K podobnym srazkam komet s Jupiterem dochazi jednou za tisicileti. Jupiter je rovnez odpovedny za rozpad dalsich tri pozorovanych komet.

Dalsim neobvyklym pripadem je pozorovani peti slozek komety Machholz 2 (1994o) ze srpna a zari 1994. Tato kratkoperiodicka kometa s periodou 5,2 let a velkou poloosou drahy 3,0 AU se totiz rozpadla davno pred svym pruchodem perihelem. Soudi se, ze puvodni jadro se rozstepilo diky rychle rotaci v periode zhruba 6 hodin, a ze tim se vlastne obnovila aktivita jiz vyhasle komety. Proto byla objevena az v lete 1994, a nikoliv pri priblizeni k Zemi v r. 1989. Kometa totiz patri do rodiny krizicu zemske drahy a muze se k nam nekdy priblizit na pouhych 15 milionu km.

3. Drahy a rodiny komet

Nova nomenklatura, zavedena od r. 1995, rozlisuje komety pismeny C - kometa s urcenou drahou, P - kometa s dokazanou periodicitou (obvykle pod 200 let a jen zcela vzacne vyssi), X - kometa s neurcenou drahou a D - kometa, ktera zanikla (rozpadem nebo srazkou).

V zasade vsak komety delime na kratkoperiodicke (obezne doby do 200 let) a dlouhoperiodicke. Zatim nebyly pozorovany zadne komety zretelne interstelarniho puvodu, ackoliv by v principu mely priletat tempem jedno teleso za 150 let. Pouze na druzici LDEF byly na jejim plasti nalezeny stopy po dopadech prachovych zrnek, jez mela zretelne hyperbolickou rychlost pri narazu, a tudiz pochazeji z mezihvezdneho prostoru.

Pozorovani z umelych druzic Solwind a Solar Maximum Mission v letech 1979 - 1989 prokazala, ze rada komet bud dopada na Slunce, nebo proletava v jeho extremni blizkosti, takze se pritom povrch jadra ohreje az na 3000 K. Vesmes jde o prislusniky tzv. Kreutzovy skupiny komet, jez se pohybuji po jedine draze a vznikly patrne rozpadem nektere velke komety. Se Sluncem se ovsem mohou nakonec srazit i komety, jejichz drahy dnes vypadaji jako zcela bezpecne - vlivem poruch mohou zejmena na Slunce spadnout komety, ktere letaji priblizne kolmo k ekliptice.

Vyznamnou rodinu komet si vytvari Jupiter, jehoz sfera vlivu ma polomer 0,3 AU. Take tyto komety jsou odsouzeny k rychlemu konci. Bud se srazi s Jupiterem nebo jeho hlavnimi druzicemi (viz retizky impaktnich krateru na Ganymedu), anebo jsou vymrsteny ze slunecni soustavy po hyperbolicke draze.

Zvlastni skupinu obrich komet mohou predstavovat tzv. Kentauri - planetky s drahami krizujicimi drahy Saturnu az Uranu. Prikladem je jiz zmineny Chiron. Dosud je znamo na pul tuctu Kenatauru, ale to je jiste jen spicka ledovce. Vysoke sklony a velke vystrednosti drah v okoli velkych planet svedci o tom, ze drahy jsou nachylne k porucham, takze jiz po milionu let se z Kentauru mohou stat krizici zemske drahy.

Ze soucasnych krizicu zemske drahy je patrne nejzajimavejsi kometa Swift-Tuttle, objevena v r. 1862, a postupne ztotoznena s kometami z let 69 pr. n.l, 188 a 1737 n.l., a naposledy pozorovana od zari 1992 az dosud (prislunim prosla v prosinci 1992). Z analyzy drahy za toto dlouhe obdobi predevsim vyplyva, ze na kometu prakticky nepusobi negravitacni sily, takze jadro komety ma asi dosti znacnou hmotnost. Jelikoz draha je temer kolma k ekliptice, je citliva na drahove poruchy. Nejjasnejsi bude v r. 3044, kdy se priblizi na pouhych 1,6 milionu km od Zeme a dale tez r. 4479, kdy proleti 6 milionu km od Zeme. V dosahu Zeme bude jeste asi 20 OOO let - pokud se do te doby nesrazi se Zemi, stane se krizicem Slunce a nakonec spadne na ne. Jak znamo, kometa je materskym telesem bohateho meteorickeho roje Perseid, jehoz aktivita v okoli prisluni se napadne zvysila jako kolem r. 1862 tak zejmena po r. 1992.

Nejbohatsim pravidelnym meteorickym rojem jsou od r. 1862 prosincove Geminidy s hodinovymi frekvencemi v maximu pres 100 meteoru na jednoho pozorovatele ocima. Tento nahle se objevivsi roj dlouho postradal materskou kometu, az r. 1983 druzice IRAS nalezla planetku (3200) Phaeton s prakticky totoznymi drahovymi elementy. Ostatne tyto elementy jsou pro kometu zcela neobvykle, velka poloosa jen 1,35 AU a obezna doba 1,57 let. Presto dnes Phaeton povazujeme za materske teleso Geminid a klasifikujeme ho jako vyhaslou kometu. Komety jsou vsak asi tak vyhasle jako pozemske sopky. To znamena, ze se mohou nejakym vnitrnim ba i vnejsim podnetem opet probudit k zivotu.

Meteoricke roje musime v kazdem pripade povazovat za integralni soucast materske komety. Vzdyt napriklad v meteorickych rojich Akvarid a Orionid, ktere patri k Halleyove komete, je podle odhadu A. Hajduka asi o rad vice hmoty nez v samotnem kometarnim jadre! Tzv. prachove vlecky, pozorovane druzicemi IRAS kolem kratkoperiodickych komet, jsou podle L. Kresaka dokladem zvlast vyrazne koncentrace meteoroidu, jez pri stretu se Zemi vyvolavaji vzacne meteoricke deste ci prutrze.

Takove prutrze, definovane jako hodinove frekvence pres 1000 vizualnich meteoru, byly pozorovany v r. 1798 (Andromedidy - kometa Biela), 1799 (Leonidy - kometa Tempel-Tuttle), 1946 (Drakonidy - kometa Giacobini-Zinner) a 1966 (Leonidy). V poslednim pripade bylo po dobu pul hodiny pozorovano jednim pozorovatelem az 40 Leonid za sekundu! Bohate deste Leonid se ocekavaji v blizke budoucnosti, mezi lety 1997-2000. Mohou vsak ponekud ohrozit umele druzice na nizkych obeznych drahach u Zeme.

Zvlastni protejsek techto ukazu objevila v srpnu 1995 kosmicka sonda Galileo ve vzdalenosti asi 70 milionu km od Jupiteru. Po dobu 3 tydnu pozorovala totiz denne narazy zhruba 20 000 castecek, jez mely heliocentrickou rychlost az 200 km/s. Podobny ukaz mensi intenzity vsak sonda zaregistrovala jiz v cervnu 1994. Je skoro jiste, ze castice jsou vymrstovany z Jupiteru nebo jeho okoli, ale jejich pravy puvod neni v tuto chvili jasny.

4. Oortovo mracno komet

Prvnim astronomem, jenz seriozne uvazoval o vzdalene zasobarne kometarnich jader na periferii slunecni soustavy, byl v r. 1932 E. ™pik. Potvrdil to ve sve epochalni praci z r. 1950 J. Oort, kdyz podal zasadni dukaz, ze prvotni komety k nam priletaji z kuloveho mracna komet o vnitrnim polomeru 20 000 AU a dosahujiciho do vzdalenosti az 100 000 AU od Slunce, na hranici jeho gravitacni sfery vlivu (0,5 pc). Dnes se domnivame, ze v tomto prostoru se nachazi radove bilion kometarnich jader o uhrnne hmotnosti snad az stonasobek hmotnosti Zeme!

Obezne doby jader cini miliony let a jejich povrchy jsou "ohraty" na 20 ö 50 K. Jadra zde vsak ale nevznikla, puvodne se nalezala v disku mezi drahami dnesniho Uranu a Neptunu a do Oortova mracna se dostala vlivem poruch. Stejnym zpusobem take mracno opousteji. Poruchy drah pusobi blizka setkani Slunce s okolnimi hvezdami, dale pak slapove pusobeni okolnich obrich molekulovych mracen i centra Galaxie. Vetsina takto porusenych drah smeruje po hyperbolach do mezihvezdneho prostoru - jen vzacne se jadro dostane do vnitrnich oblasti slunecni soustavy a tim se zmeni na nejprve dlouhoperiodickou a posleze vetsinou na kratkoperiodickou kometu.

5. Kuiperuv pas

Jelikoz kratkoperiodicke komety neustale zanikaji a jejich zivotnost je podstatne kratsi nez zivotnost slunecni soustavy, je vlastne prekvapujici, ze pocet objevovanych komet s casem neklesa. Po korekci na neustale se zlepsujici pozorovaci techniku lze dokonce rici, ze v poslednich tisiciletich je populace komet, viditelna ze Zeme, stale stejne velka. To znamena, ze ubytek jiz znamych komet musi byt doplnovan z relativne nevycerpatelneho zdroje. Po dlouhou dobu se zdalo, ze timto zdrojem je prave zminene Oortovo mracno, ale nyni je zrejme, ze tento zdroj neni dostatecny.

Proto se v posledni dobe prosadil nazor, ktery prakticky soubezne s Oortem vyslovil jeho krajan G. Kuiper, ze dalsi zasobarna kometarnich jader se naleza tesne za okrajem planetarniho systemu, tj. za drahou planety Neptun. Na rozdil od Oortova mracna vsak neni tato spizirna kulove soumerna - spise ma tvar pomerne plocheho pasu s vnitrnim okrajem ve vzdalenosti 50 AU a vnejsim asi 500 AU. Tvori ji vlastne ledove "kometesimaly" z obdobi vzniku slunecni soustavy v uhrnnem poctu radu 100 bilionu o celkove hmotnosti asi 170nasobku hmotnosti Zeme. Tato telesa jsou prirozene ze Zeme nepozorovatelna, ale daji se neprimo odhalit prave z pozadavku, aby pritok novych komet ke Slunci bylo staly.

Existenci Kuiperova pasu vyrazne posilil objev transneptunskych planetek, jez byly poprve rozpoznany po petiletem marnem hledani v r. 1992 D. Jewittem a J. Luuovou. Dosud je objeveno na ctvrt stovky planetek s poloosami drah od 30 AU do 50 AU a rozmery nad 100 km. Soudi se dokonce, ze Pluto, Charon a Triton predstavuji extremni pripady teze tridy objektu. V srpnu 1994 objevil Hubbluv kosmicky teleskop na serii snimku sirokouhlou kamerou WFPC2 priblizne pul stovky mensich transneptunskych teles s pravdepodobnym prumerem pod 20 km. Odtud lze odhadnout, ze Kuiperuv pas obsahuje minimalne 200 milionu objektu teto velikosti, a mnohem vice objektu mensich s rozmery typickych kometarnich jader radu 1 km.

Konkretni cisla, udavana jednotlivymi autory, se ovsem az dosud lisi o cele rady, cemuz se s ohledem na neuplnost pozorovacich udaju nelze divit. Bude potrebi jednak soustredeneho usili pozorovatelu, pracujicich s dosavadnimi technikami, a jednak zavedeni novych jeste citlivejsich metod, abychom v poznavani tak dulezite periferie slunecni soustavy pokrocili dale. Vzdyt napriklad odhadovana jasnost kometarniho jadra o velikosti Halleyovy komety by ve vzdalenosti Oortova mracna cinila jen 61 mag!

Kepleruv vyrok z motta prednasky zrejme neni basnickou nadsazkou, ale naprosto presnym proroctvim.


Praha 3. 9.1995