Foto IANIndický lístek č. 2.  
[2 iii 99] 
  
Konference o vede a sdelovacich prostredcich 
  
V pondeli 1. brezna zapocala v Interuniversitnim centru pro astronomii a astrofyziku (IUCAA) v Pune dvoudenni konference o vede ve vztahu ke sdelovacim prostredkum. Ucastni se ji asi 60 prirodovedcu, novinaru a nezavislych osobnosti z Indie. Ze zamori je tu biolog a geolog Robert Rayner z Jizni Afriky a ja. Kazdy referujici ma asi dvacet minut na vlastni vystoupeni a pak asi deset minut na diskusi. 
Konferenci jsem zahajoval svym prispevkem (nazev si vymysleli poradatele; ja za to nemohu): Jak politicke zmeny v Ceskoslovensku ovlivnily zpravodajstvi o vede ve sdelovacich prostredcich? Nazev mne prinutil ke kratke historicke exkurzi o dejinach zemi Koruny ceske a tak se mi vyjevilo, ze jsme meli prvni vyznamne kulturni vzepeti v dobe Karla IV, coz vsak razem ukoncily husitske valky. Pak nastalo dalsi vzepeti za panovani Rudolfa II. a opet hluboky propad vinou Tricetilete valky. Treti obdobi souvisi s prichodem jezuitu do Prahy, kteri vybudovali Klementinum, odkud se vzdelanost sirila po Cechach, na Morave i ve Slezsku a prislo i narodni obrozeni s lidmi jako Purkyne, Mendel, Dobrovsky, Doppler, Mach, Palacky, Bolzano, Krizik, Einstein atd. Vznik Ceskoslovenska navazal na tuto tradici s vysokou uctou ke vzdelanosti a to prave i ve sdelovacich prostredcich.
Tvrdim, ze existuje přímá korelace mezi podporou vedy ze strany spolecnosti a jeji prosperitou. Oba totalitni systemy, ktere jsme pak prodelali, maji jeden spolecny rys: nenavist k vede a kritickemu tvurcimu mysleni. Naciste vymysleli koncept arijske vedy a zatracovali vse, co napr. vymysleli zidovsti ucenci, vcetne tech nemeckych. Viz napr. koncept Dutozeme, ktery mel umoznit raketam V2 letet po nejkrasi spojnici uvnitr Dutozeme do USA... Nebo tez hruzna koncepce rasove cistoty a nadrazenosti arijske rasy. Podobne dopadli marxiste-leninovci, kteri vyhlasili za burzoasni pavedu genetiku (viz devastace pamatek na Mendela v Brne), kybernetiku a kvantovou mechaniku a podporovali pavedu v ekonomii, biologii (Lysenko, Lepesinska), ale i v ufologii a psychotronice. Toto nepratelstvi vuci kritickemu mysleni stálo CCCP vojenskou i hospodarskou silu a nakonec rozpad. 
Zjistil jsem, ze existuje neprima umernost mezi stupnem politicke svobody u nas a poctem clenu Ceske astronomicke spolecnosti. Jinymi slovy, v totalite byla popularizace vedy vazena a oblibena verejnosti prave proto, ze to byla jedna z mála veci, kde se umyslne nelhalo, a to lide rychle vyciti. Nyni jsme v obdobi, kdy vlada a politicke strany nemaji o vedu zadny zajem, nebot se z toho neda udelat volebni heslo. Krome toho byl k nam importovan zejmena z USA a Francie postmodernismus, ktery vedu vini ze vseho zleho a navic tvrdi, ze zadna objektivni pravda neexistuje, ze vse jsou jen prijate konvence. Konecne stale preziva floskule o existenci tzv. vedeckeho svetoveho nazoru, spjateho s marxismem-leninismem, a tudiz -- ponevadz tento smer se neosvedcil -- je i veda podezrela. Toho vyuzivaji pavedci, kteri dokonce hraji roli mucedniku predesleho rezimu materialistickeho vedeckeho svetoveho nazoru. 
Referoval jsem take o nasich pozitivech, tj. dobre urovni popularizace vedy v rozhlase (Meteor aj.) a ovsem i o CD-ROM ASTRO 2001 a zvlaste pak o Instantnich astronomickych novinach. To vzbudilo znacny ohlas a z toho duvodu vidim, jak je nutne mit alespon anglicka abstrakta ci obsah cisel na WWW. Referoval jsem take o Ceskem klubu skeptiku SISYPHOS. 
Druhy hlavni prispevek mel reditel IUCAA prof. J. Narlikar. Definoval pojem publicity na rozdil od publikacni cinnosti badatelu. Zatimco publikace prochazeji recenznim rizenim v odbornych vedeckych ci popularne-vedeckych casopisech, publicita je vicemene bez pravidel, ale je nutna, ma-li vedec ziskat verejnou podporu. Napr. velmi doporucoval vystupovani na tiskovych konferencich, jelikoz to je schema, na ktere jsou sdelovaci prostredky uvykle z jinych oblasti verejneho zivota. Jsou zde ovsem nemala rizika, tj. zverejnovani nehotovych vysledku, prilis optimisticka tvrzeni o uspesich vlastni prace ci prace celeho oboru, nesplnene ci nesplnitelne sliby, co veda dokaze, nepresne povrchni analogie a bombasticnost. 
Pritom vetsina skutecne vedy moc bombasticka neni a ani byt nemuze. Lide, kteri vidi nedostatky publicity, proto radi soustredit se na cisty vyzkum a nerozptylovat se, jenze to vede ke ztrate podpory pro jakoukoliv vedu. Je ovsem pravda, ze mnozi vyborni vedci jsou proste neschopni komunikace s novinari ci sirokou verejnosti. Dalsim duvodem pro publicitu je snaha omezit ci vymytit obecne prijimane predsudky, napr. ze veda muze podat dukaz o Bozi existenci, anebo Boha vyvratit, nebo ze nasi davni predkove uz to vsechno vedeli, a my to jen znovu pracne objevujeme. 
Kupodivu neexistuje ani zadna patrna korelace mezi IQ a tvurci schopnosti vedce, jak si lide casto mysli. Vysoce tvurci vedci mohou mit docela prumerne IQ a naopak, vysoke IQ vubec nezarucuje uspech ve vede. Pri kritice pavedeckych nazoru je treba jiste obezretnosti. Prilisna agresivita vedce muze vest k iracionalni obranne reakci napadeneho a stava se kontraproduktivni. 
Prof. Chaudri (CEC, New Delhi) hovoril o pokryti vedy v indicke TV. Pripomnel priklad USA, kde v TV vystupuji opravdu prominentni vedci a s velkym zdarem -- jsou to ovsem i charismaticke osobnosti. Pripomnel objevny vyznam knih Alfina Tofflera Future Shock, The Third Wave a PowerShift, napsanych vzdy po 10 letech a miricich presne k jadru problemu masove komunikace ve spolecnosti, ovladane tremi vrcholy trojuhelniku Vědění -- Bohatstvi -- Nasili. Je znepokojujici, ze 20 % obyvatelstva sveta vydava na spotrebu 85 % svetoveho hrubeho produktu, kdezto pred 30 lety to bylo jen 70 %. To muze vest k dalsimu rozvoji nasili nevidanych rozmeru. Na cele zebricku spotreby jsou Kanada, USA, Japonsko, Velka Britanie a Nemecko, Pakistan je 134. a Indie 135. To souvisi s obecnym vzdelanim obyvatel. V Indii 40 % skolaku konci ve 4. tride zakladni skoly, 8 % dokonci stredni skolu a 2 % univerzity. Nicmene od roku 1950 se gramotnost indickeho obyvatelstva zvysila ze 14 % na 50 procent. To by bez televize vubec neslo. 
S. Arunachalam (Chennai) uvedl jako priklad pokryti vedy v indickem tisku nedavnou anketu o nejvetsich vedeckych objevech XX. stoleti. Vitezne odtud vyslo odhaleni genetickeho kodu Watsonem a Crickem roku 1953. (Osobne si vsak myslim, ze na prvnim miste by mela byt formulace kvantove mechaniky v letech 1925-1927.) 
G. Kundapur (PTI, Bombaj) podporil rozsireni elektronicke posty a internetu pro zvyseni obecne urovne vzdelanosti v Indii, a to v jednotlivych narodnich jazycich. (To ovsem netusi, ze i s jedinym jazykem -- cestinou -- jsou v internetu nekonecne potize, jakmile vytahnete paty za starú Breclavú.) 
R. Ramachandran (denik The Hindu, Dilli) pripomnel nevyhody procesu globalizace pro Indii. Prumysl nema zajem o aplikace vysledku domaci vedy, vse si kupuje radeji v cizine, nechce zadne inovace a tim ztraci konkurenceschopnost. Nadnarodni koncerny nemaji zajem na rozvoji vyzkumu a vyvoje ve svych indickych filialkach, a tak klesa zajem mladeze o studium prirodnich ved. Vlada dava mene nez 1 % HDP na vedu, coz je pod doporucenimi Mezinarodniho menoveho fondu. (Jako by referoval o Ceske republice, kde to procento je ovsem stale jen 0,45 % HDP po velke lonske kampani kolem rozpoctu na vedu!) 
Z tehoz duvodu nemaji o vedu zajem ani centralni deniky, kde se pokryti vedy snizilo z 3-4 % rozsahu na 1,6-2,1 % rozsahu tistene plochy. Popularne vedecke indicke casopisy s celostatnim dosahem postupne zanikaji, nebot reklamy je neuzivi a nekomercni mecenasi nejsou. Chybi take dostatecne kvalitni vedecti novinari -- nikdo je nechce platit. Deniky radeji prebiraji casto deformovane zpravy svetovych agentur. Misto o vede se hovori o informatice a tim se jako mysli, ze je pokryta veda. Pise se tedy o problemu tisicileti (Y2K) v pocitacich a mikrocipech, o obchodovani po internetu nebo o vlivu prechodu na spolecnou měnu Euro, ale veda sama neni pro novinare nijak zajimava. 
Nikoho napr. nenapadlo ukazat na obrovsky dopad rezervacnich systemu pro vlaky, autobusy i letadla, ac tomu predchazel solidni vedecky vyzkum. Podobne nikoho nenapadlo zjistovat, proc pro vedecke a technicke inovace jsou nejvhodnejsi male soukrome spolecnosti. V Indii je mozne vetsinou prijimat 40 kanalu kabelove TV, ale ani jediny neni venovan popularizaci vedy a techniky. Veda je zajimava jen tehdy, pokud vede ke zvyseni zisku, a to je naprosto kratkozraka politika. 
R. Kochhar (IIA, Bangalore) poukazal na chyby, kterych se vedci pri vyuzivani sdelovacich prostredku dopousteji. Tak napr. zvysuji svou prestiz pro novinare tvrzenim, ze byli jmenovani v USA Osobností roku obskurnimi spolky, ktere se tim zivi stejne dobre jako obskurni New York Academy of Sciences, ktera prodava plakety o clenstvi skoro kazdemu, kdosi ji zaplati. Jelikoz USA nema dostatecne silneho politickeho protivnika na Zemi, hledaji se nebezpeci na nebi: mimozemstane, katastrofy s padem planetky; proste neustale se prehani ci slibuje vyreseni rizene termonuklearni reakce do 10 let (nerika se od kdy). Pripadne se tvrdi, ze na Marsu byl/je (asi) zivot, a proto bychom tam meli poslat astronauty. 
Vedci prezentuji sve nazory jako vseobecne prijate a neuvadeji, ze jejich kolegove jsou nekdy docela skepticti. Porusuje se zasada recenzniho rizeni, tj. i pred novinari je treba rici, kdo z kolegu muze mou praci posoudit ci kritizovat. Uz vyber techto kolegu rika neco podstatneho o kvalite meho prispevku. I vedci maji sve predsudky, napr.: 
    1. Indicti vedci soudi, ze Indii muze zachranit jen zazrak. 
    2. Vsichni si mysli, ze k zazrakum opravdu dochazi.
Chcete-li zkratka uspet v komunikaci s verejnosti, prvni zlate pravidlo pravi, ze nesmite podporovat ci propagovat spatnou vedu. 
V. Siddhartha (DRDO, Dilli) hovoril o problemu zverejnovani vedeckych udaju v zalezitostech, dotykajicich se narodni bezpecnosti. Sem se obvykle radi informace o modernich zbranovych systemech, ale problem je daleko slozitejsi, nebot existuje zajiste napriklad strategicka elektronika (pro rizene strely a obranu proti nim). Pro bezpecnost zeme je dulezita i vcasna a dukladna identifikace sektarskych a teroristickych organizaci uvnitr zeme, ale strategicky citlive informace mohou zahrnovati nalezy prirodnich zdroju na dne mori a oceanu, udaje o tezitelnych surovinach a zasobach ropy, zemniho plynu, o novych zdrojich energie, pitne vody, potravin, o vzdelani obyvatelstva, potencialni zamestanosti a mnohe jine, ktere maji velky vliv na strageticka a geopoliticka rozhodnuti jednotlivych vlad. 
Najit rovnovahu mezi potrebou otevrene spolecnosti a nutnym utajovanim neni vubec jednoduche, zvlaste v epose modernich informacnich technologii. Nejmene ctyri staty sveta maji dnes zvlastni system spionaznich druzic. Jenom USA vyrabely v dobach vrcholne studene valky ve svych vojenskych zarizenich 3 jaderne hlavice denne, tj. 15 za tyden, pres 750 kusu rocne... 
R. Rayner (Pretorie, Jizni Afrika) popisoval tezky problem vyucovani prirodnich ved a matematiky mezi barevnym obyvatelstvem Jihoafricke republiky. V dobe apartheidu byly tyto discipliny cernochum zamerne nepristupne, a nyni hlavne chybi skoly alespon trochu slusne vybavene (24 % zakladnich skol nema zdroj pitne vody ve vzdalenosti, kam si jde odskocit), pomer poctu zaku na ucitele prevysuje 40 a kazdorocne skolstvi opousti 15 % ucitelu matematiky a prirodnich ved, nebot jsou spatne placeni a pracuji v hroznych podminkach (vrazdy ucitelu nezletilymi zaky nejsou nijak neobvykle) a jen polovina z tohoto poctu je nahrazovana novymi, casto temer nekvalifikovanymi lidmi. 
Pokud jsou barevni vubec vzdelavani v prirodnich vedach, dopada jejich prijeti na vyssi skoly navzdory "pozitivni diskriminaci" -- tj. zvyhodneni -- katastrofalne. 
Z dalsich prispevku jen par bonmotu na zaver: 
    Vasim cilem budiz posluchac, ctenar ci divak - nikoliv vasi kolegove. 
    Pri styku se sdelovacimi prostredky dodrzujte tyto zasady: Uplnost pohledu, Presnost, Souvstaznost, Aktualnost, Uzitecnost informace, Medialni pritazlivost. 
    Kdyz se Statni laborator Lawrence Livermora v USA rozhodla zridit oddeleni pro styk s verejnosti (public relation), vybirala uchazece nikoliv podle odborne kvalifikace v prirodnich vedach, nybrz naproste laiky. Vedeni laboratore predpoklada, ze jenom takto nezatizeni lide dokazi primerene komunikovat s sirokou verejnosti. 
    Nebudu vam promitat zadne pruhledne folie, ale presto se pokusim ucinit sve zduvodeni absolutne pruhlednym. 
    Vedci jsou pro novinare presne tim, cim jsou pokusne krysy pro vedce. 
    Vedecky novinar je zahranicnim dopisovatelem na uzemi vedy; nikoliv tlumocnikem pro potrebu vedcu samotnych.
Jiří Grygar
Indie, Pune