Astronaut Cernan

Americký astronaut Eugene Andrew Cernan (narozen 14. 3. 1934 v Chicagu) patří k nejproslulejším kosmickým veteránům. Poprvé startoval do kosmu v červnu 1966 na palubě kosmické lodi Gemini, kdy jako druhý Američan vystoupil z kabiny do volného kosmického prostoru. Podruhé se podíval zblízka na Měsíc, když v květnu 1969 sestoupil společně s Tomem Staffordem v měsíčním modulu kosmické lodi Apollo 10 až do výšky pouhých 16 km nad povrch Měsíce. Konečně do třetice se stal velitelem výpravy Apolla 17 v prosinci 1972 a je až do této chvíle posledním ze dvanácti astronautů, kteří pobývali na Měsíci. Obrazně řečeno ve čtvrtek 14. prosince 1972 zavřel měsíční vrátka a od té doby je dosud nikdo znovu neotevřel.
Jelikož prarodiče Eugena Cernana pocházeli z Československa, učinil neohrožený astronaut v říjnu 1974 pozoruhodný pokus navštívit rodiště svých předků. S ohledem na tehdejší politické klima v ČSSR to však nebylo nijak jednoduché. Cernan si proto vymyslel fintu, že otevře americkou expozici na mezinárodní výstavě Incheba v Bratislavě - a pak už se nějak po krajině porozhlédne. Tehdejší československé úřady udělaly vše pro to, aby mu návštěva řádně zhořkla. Dostal pozdě vízum a během pobytu byl tak říkajíc "řádně oplocen". V rodišti prarodičů z otcovy strany - Štefana a Anny Černanových - ve Vysokém nad Kysucou na něj nikdo z oficiálních činitelů neměl čas a do rodišť prarodičů z matčiny strany - Františka a Rozálie Cihlářových - se nedostal vůbec (byly to Bernartice u Tábora a Nuzice u Bechyně v jižních Čechách). Ze státních činitelů ho nepřijal nikdo a široká veřejnost se o jeho návštěvě vůbec nedozvěděla - povolili mu jedině hovořit s vybranými odborníky, ale ti si během setkání nesměli dělat žádné poznámky ...
Naštěstí se domácí klima změnilo, a tak se v roce svých šedesátých narozenin vrátil Eugene Cernan do vlasti svých předků podruhé, téměř přesně po dvaceti letech, a tentokrát byl zahrnut přízní a ovacemi. Přijel se svou sestrou Dolores a dcerou Tracy a jejich desetidenní pobyt na Slovensku i v Čechách se stal spontánním holdem člověku, který se stal zaživa legendou. Slavný astronaut připustil, že tato návštěva byla téměř tak náročná jako cesta na Měsíc.
Astronaut Cernan nezapřel ani po letech svou původní profesi. Vyjadřoval se věcně, úsporně a k jádru věci. Světská sláva mu nestoupla do hlavy. Zná však svou cenu a ví, že jeho slovům naslouchají vědci, politici, široká veřejnost a zejména mládež. Několikrát opakoval hlavní poselství, které pro něho vyplynulo z uskutečnění letů na Měsíc: "Jestliže o něco opravdu usilujeme, tak toho také dosáhneme". S odstupem čtvrt století od legendárního letu posádky Apolla 11 můžeme podle Eugena Cernana daleko lépe zhodnotit přínos celého programu pro lidstvo. Vždyť ještě dvanáct let před tímto datem považovali mnozí odborníci takový let za nemožný a ani sám Cernan netušil, že se dostane do nejužšího výběru měsíčních posádek.
 

Jiří Grygar
 
 
 
Psáno pro Instantní astronomické noviny