Domů
Úvod
Astrofotografie
Messierův katalog
SH2 katalog
Soukromá hvězdárna
Moje vybavení
Publikace a ocenění
Aktualizace a novinky
Odkazy
Návštěvní kniha

Před nedávnem mi utkvěla myšlenka postavit si doma soukromou observatoř, která by sloužila jako pevné fotografické místo pro fotografovaní s úzkopásmovými filtry a na pozorování těles naší Sluneční soustavy včetně Slunce. Ten kdo zná jaké je před každým pozorováním noční oblohy či fotografování několik minut skládat svoji techniku a přesně nastavovat severní pól na montáži, ocení pohodlí pevné pozorovatelny, kde se odtáhne střecha na stranu a může se pozorovat či fotit. Já si takový domeček s odsouvací střechou chci postavit a mít tak komfortnější práci.
Domeček bude stát na 14 železných patkách s půdorysem 3,34 x 2,34 metru. Bude velmi podoben již stávajícímu zahradnímu domku, jediný rozdíl bude ten, že tento bude mít odsouvací střechu. Základem domku je díra vylitá betonem, do kterého budou zality k sobě svařené závitové tyče, na kterých bude přichycen samotný železný sloup celý vysypaný pískem na utlumení vibrací. Zatím ještě nemám změřeno jak vysoký bude sloup, ale předpokládám něco okolo 1,5 metru. Tady bude záležet jak šikmou střech udělám a jak vysoko budu chtít vidět obzor.
Na železných patkách budou postaveny dřevěné stavební trámy o šířce 8cm. Tato šíře trámů bude připevněna těsně nad patkami a ze všech stran domečku k sobě přibitá. Na tento základ bude nabouchaná podlaha, kde okolo železného sloupku bude vyříznutá, aby nezanášela vibrace s pohybu lidí či jiných aktivit.

Hrubá stavba

Železné patky jsou rozmístěny jen na ukázku, kde bude v budoucnu stát observatoř


Budoucí betonový sloupek a v popředí nezbytný přívod elektřiny


Opracované dřevěné trámy s železnou patkouNa železných patkách jsou uloženy dřevěné trámy. Uprostřed je upevněna zárubeň budoucích vstupních dveří.


Jsou rozmístěny všechny trámy a vždy po dvojicích k sobě přišroubovány vruty 6x120


Zabetonované patky


Detailní pohled na opracované trámy

                       

                       


Betonový základ pro sloupek


Zatopená díra vybagrovaná minulý rok na podzim

 


Z části odčerpaná voda, díra se trochu zmenšila, původní hloubka byla metr a půl. Na dně musí ležet asi hodně bahna :(

 


Na dva položené trámy bude připevněné bednění. Vzadu připravené kameny na zpevnění betonového základu.

 

Bahno jsem vyházel na stranu, což byla docela fuška. Na dno jsem naházel největší kameny a proložil štěrkem a hrubým pískem. V této
chvíli je hloubka okolo jednoho metru. Šířka je okolo jednoho a půl metru. Bude třeba hodně betonu a dalšího kamení.

                       
Nařezané spirálové tyče o délce půl metru, na druhém obrázku je dřevěná šablona, která slouží k udržení tyčí v dané podobě.

Celá železná konstrukce přijde vložit do betonového základu. Ve finále bude koukat cca 2 cm pro upevnění železného sloupu.Upevněné dřevěné bednění. Po ztvrdnutí betonu dojde k odstranění.

 


Tak jsem to z velikostí bednění lehce přestřelil, proto dostalo poloviční velikost. Do betonu jsem naházel kameny a proložil železnými nohy,

co mě zůstaly z dlouhých patek.


                       

Série snímků jak postupně přibýval beton. Konstrukce se závitových tyčí už leží na svém místě a pro jistotu jsem překontroloval zda

sloupek zapadne do nich. Vše v pořádku, může se betonovat dál :)Sláva zabetonováno, provizorně jsem použil sloupek, který jsem dělal na jiném místě do betonového základu a zde ho použil jako šablonu. Tento je jen metr vysoký a zatím tu provizorně bude sedět, než beton ztvrdne. Potom odříznu celou rouru a zůstane mi přichycený ocelový kulatý plát k betonovému základu, na který přivařím železnou rouru o šířce 200mm a délce okolo 175cm. Celou rouru vysypu jemným pískem pro utlumení vibrací a na její horní konec přivařím další ocelový kulatý plát, na které bude deska s dosedací plochou a zobáčkem pro uchycení montáže EQ-6. Z boku se vyřízne díra pro strčení ruky tak, aby se dala přišroubovat montáž k železnému sloupku.

 

Železný sloupek pro montáž EQ-6

Mezitím co mi tvrdne beton jsem začal předělávat sloup, který bude držet montáž EQ-6 s plnou fotografickou výbavou. Po vydatném týdenním dešti je beton ještě mokrý a nejde na čtveřici vyčnívajících závitových tyčí přidělat nový sloup. Aspoň abych viděl jak to bude v budoucnu vypadat, jsem naoko nasadil již svařenou rouru 200mm s délkou jednoho a půl metru. Zatím jen tak sedí na betonu a bez žádného přichycení má vcelku dobrou stabilitu. Ze starého sloupku jsem sundal horní desku, která je upravená s dosedací plochou a dírou na prostrčení uchycujícího šroubu k montáži EQ-6. Tato deska společně s ocelovou kulatou deskou bude přivařena na horní konec roury, tak jak je to na horním obrázku. Ještě mě čeká z druhé strany vyříznutí otvoru pro strčení ruky dovnitř roury tak, aby se dala šroubem přichytit montáž. Nakonec až vše bude sedět jak má, vysypu rouru jemným pískem pro utlumení případných vibrací.

 

Konstrukce střechy


Na každé straně jsou připevněna čtyři kolečka, která budou držet celou střechu

 


Střecha začíná mít svůj tvar, klínky na podepření střechy jsou na svém místě a může se začít bouchat podbití, potom už si může pršet jak chce.

 

Další kus práce, která skoro není vidět. Vyzkoušel jsem dveře, ze kterých jsem měl strach aby dobře doléhaly do zárubně. Naštěstí sedí perfektně, ještě se musí vyměnit vložka ta původní má k bezpečnému používání hodně daleko. Nejdříve jsem chtěl dveře seříznout těsně pod podlahou, ale je mi líto je ničit tak zůstanou v původní podobě, aspoň nepřijdu o poslední patent.

Napravo jsou vidět nově dřevěné klínky, které podepírají trámy. Jsou šrouby přichycené a podepírají konstrukci ze všech stran.

Do železných patek je skrz naskrz přichycen maticový šroub M10 a řádně stáhnut dřevěný trám v patce. V této chvíli se celá konstrukce nehne, ani při větším cloumání za jakýkoliv trám. Je to dobrý základ k opláštění celého domečku dřevěnými palubky k sobě přichycenými přes zámky.

Podlaha čeká ještě jedno zpevnění a nabouchání příčných trámů, předpokládá se, že při vynikajících datech během fotografování budu hodně skákat radostí :) Tak abych se nepropadl do pekla.

V neposlední řadě došlo k zmenšení železného sloupku a to z 1,5 metru na 1,38 metru. Byla to docela fuška, protože jsem celé dopoledne odřezával trubku flexou, začisťoval budoucí spoje, znova svařoval a opět vyrovnával flexou hrubé nečistoty, které vznikly svařováním. Nakonec dostal sloupek pěknou matnou barvu a vypadá jako dřív.

 

První posazení montáže a techniku na železný sloup

Nastala radostná chvíle, když jsem poprvé sestavil všechny komponenty dohromady a mohl se pokochat pohledem na novou dimenzi celé sestavy. Tento snímek vznikl po první testovací noci, kdy sice bylo polojasno, ale na testování a chování celé sestavy ideální příležitost. Taky došlo k prvnímu otestování nového rovnače pole WO Flattener IV . V sestavě je vidět nad filtrovým kolem a musím říct, že po prvém testu ukazuje vynikající výsledky s rovným polem i v krajích.

 

Po první testovací noci jsem zjistil, že mi těsně proklouzne střecha kolem dalekohledu, který je v nejnižší poloze. Proto jsem musel předělat rozložení trámu střechy a přidělání podpíracího trámu uprostřed střechy na obou štítech. Taky jsem začal pokrývat střechu dřevěnými palubky s přesahem necelého půl metru.


Podlaha


Podlaha je připravena na pokrytí palubek. Nejdříve jsem natřel obvodové trámy a pod ně vložil hydroizolaci a celý prostor pod trámy vyplnil betonem. Je to hlavně aby mi pod podlahu neběhala dravá zvěř.

 


Celkový pohled na podlahu těsně před pokládkou nejdříve obvodových stěn aspoň ve dvou šíří palubek. Je to proto, aby mi dobře pasovala podlaha k stěně domečku.

 

Tak hotovo, podlaha je kompletně nabouchaná což mě trvalo tak deset hodin čisté práce. Největší piplačka bylo vyřezání kolem trámů tak, aby vše sedlo a nebyly vidět mezery. V budoucnu ještě dám lišty kolem celého obvodu, aby se schovaly milimetrové nepřesnosti. Podlahu jsem hned dvakrát natřel bezbarvým lesklým lakem, hlavně kvůli vodě a nečistotem co by mi ušpinily podlahu a nerad bych ji dodatečně přebrušoval.

Začal jsem uzavírat domek palubkami. Spojení rohů do zámků jde hodně pomalu, ale výsledek stojí za to. Každá palubka musí sednout do vyříznutých otvorů ze sousední. V této fáze už mám proces řezání zámků v ruce a práce jde o trochu rychleji. Začal jsem používat šablonu a každou palubku si přesně nakreslím a pokosovou pilou vyříznu a začistím.

               

Vlevo šablona na vyřezání zámků a zešikmení konce palubek, prostřední snímek ukazuje jak jsou pěkně zámky v sobě a na posledním snímku  je pěkně vidět do hvězdárny na 2x natřenou podlahu bezbarvým lakem.


Celkový pohled na přední stranu otevřené hvězdárny s odkrytou střechou, ještě se musí 2x natřít lazurou.

 

A je hotovo
Copyright © David KraftTOPlist NAVRCHOLU.cz