IC 1396

Emisní a temná mlhovina v souhvězdí Kefeus

 

 

 

1600 x 1067     RGB verze

 

Tento snímek zabírá zhruba 1/3 celkového komplexu celé mlhoviny IC 1396 v souhvězdí Kefeus. Proto jsem si vybral tu nejhezčí část a to, kde leží mlhovina Sloní chobot nalézající se vpravo dole společně s co nejvíce ostrůvky temných mlhovin.

Ještě než jsem začal fotografovat jsem věděl, že bude na obloze velmi svítit Měsíc, který měl osvícenou plochu z 65 procentech. Den předtím jsem koukal na jasnou noční oblohu a zas tak hodně nasvícená obloha od Měsíce se mi nezdála. Proto jsem vyndal a nastavil dalekohled na tento objekt a čekal na noc. Bohužel Měsíc jako by věděl, že chci fotografovat, tak zářil tak intenzivně, že byly s těží vidět nejasnější hvězdy. Proto jsem použil automatické navádění GO-TO a objekt bez problému našel. Pokaždé, když fotografuji přes úzkopásmový filtr, si nejdříve nasadím CLS filtr a najdu objekt a poté přehodím na druhý filtr. Jenomže díky velmi přesvětlené obloze, jsem objekt prostě na zkušebních snímcích vůbec neviděl. Během pár sekund fotografování přes CLS filtr byl snímek tak saturován, že najít aspoň nepatrný náznak mlhoviny bylo nemožné. Proto mi nezbylo nic jiného, než si vypůjčit kolegy Martina Myslivce jeho verzi, tu vytisknout a dle hvězd v poli natočit dalekohled a fotoaparát tak, aby bylo zachyceno co nejvíce temné mlhoviny společně s mlhovinou Sloní chobot. Za tuto pomoc Martinovi děkuji, i když o ní ani neví :)

V této chvíli jsem měl přesně mlhovinu tak, jak ji vidíte na horním snímku. Proto jsem přehodil CLS filtr za úzkopásmový H-alfa 13 nm. Přesně zaostřil a čekal na první standardní 15 minutový snímek. K mému lehkému šoku na snímku nebylo skoro vůbec nic vidět a to doslova. Malinký náznak Sloního chobotu a to bylo vše :(  Tento snímek se nedal vůbec srovnávat s předešlým NGC 2237 Rosseta, kde byla detailně prokreslena celá struktura mlhoviny.

V první chvíli jsem chtěl všeho nechat, sbalit kufry a jít spát. Nakonec jsem nebyl nucen jít druhý den do práce, tak jsem fotografování ponechal svému osudu až do samotného rána. Měsíc v tento den zapadal v 04:17 a už kolem půl třetí ráno se začaly díky slábnoucímu vlivu Měsíce více prokreslovat temné části mlhoviny. Během celé noci jsem pořídil 21 snímků po 15 minutách. Ale během zpracování v programu Images Plus mě čekalo další nemilé překvapení. Když mi program vyhodil hotový nezpracovaný snímek a já udělal první úpravy, tak jsem zjistil že na výsledným snímku není vidět skoro nic. Hodně zašumělý, nevýrazný až hodně pokažený snímek na mě koukal po celonočním snažení. Měl jsem sice 21 snímků, ale na 3/4 z nich nebylo kromě nejasnějších partií Sloního chobotu vůbec nic a to nic se promítlo do dalšího zpracování. Skoro ze zoufalství jsem vyzkoušel zpracovat jen posledních 8 snímků, kde nebyl patrný vliv Měsíce. Už během zpracování jsem viděl, že je patrný rozdíl mezi oběma zpracování a je tomu zde naopak, že na 8 snímcích je toho daleko více vidět, než na 21. Nakonec jsem rád, že to takto dopadlo. Pro mě, jako astronoma amatéra z toho vyplívá ponaučení, že není vhodné při takto silném svitu Měsíce fotografovat relativně slabou emisní mlhovinu. Jenomže člověka svrbí ruka a nemůže si pomoci nevyndat ven techniku a na chvilku zapomenout na každodenní starosti.

 

Sloní chobot

 

 

 

       Technické informace a údaje o snímku:

  • Montáž: EQ-6 Synscan PRO
  • Optika: WO ZenithStar 110/616 mm, TMB Triplet APO
  • F/stop: f/5,6 William Optics 0,8x Flattener III
  • Filtr: Astronomik H-alfa 13 nm
  • Pointace: SW ED 80 + TVGuider
  • Fotoaparát: Canon EOS 40Da
  • Délka expozic: 8x15 minut, 1600 ASA        

  • Datum: 04.04.2009 - 2:30 hod. SELČ
  • Místo: Chotíkov u Plzně
  • Podmínky: jasno, bezvětří, seeing 4/10
  • Teplota: 7,3 °C

 

 

 

 

Copyright © David KraftTOPlist NAVRCHOLU.cz