IC 1318, SH2-108

Emisní mlhovina v souhvězdí Labuť

 

 

 

1600 x 1067    2000 x 1333

Starší snímek

 

 

Snad poprvé se mi podařilo vyfotografovat jasnou hvězdu tak, že není deformována dvěma úzkými klínky, které vypadaly nepřirozeně a nepěkně.

Většinou tento jev je způsoben nějakou překážkou uvnitř tubusu dalekohledu a světlu, který prochází přes ní způsobuje deformaci hvězd. Jenomže já jsem po

dlouhou dobu hledal onu překážku ve tvaru nějaké špony z výroby tubusu, nebo neskrytého šroubku, který neschovala clona a nemohl jsem vizuálním pohledem nic najít. Až čirou náhodou jsem zjistil, že když dodělávám Dark frame po fotografování během celé noci, tak se mi při svítání dostává světlo na senzor a poškozuje mi tak temné snímky. Ale jak se mi může na senzor dostávat světlo, když mám celou sestavu zakrytou a není možnost kudy by světlo

pronikalo do celé sestavy. První co mě napadlo bylo, že mám někde škvíru a tudíž někde špatně uchycený šroubek, který drží sestavu pohromadě. Ale jak najít ten správný, když je sestava rovnače pole, dvou extenderu a okulárového výtahu držena na čtyřech po sobě jdoucích šroubech. Začal jsem postupně zakrývat kusem látky každý spoj až jsem zjistil, že rovnač pole Flattener III je špatně přichycen k prvnímu nástavci 2'' extenderu.

Během dlouhých expozic v řádu několika minut, kdy jsem povoloval šroub a zase ho utahoval, jsem docílil tmavého temného snímku během denního světla. Sice se mi zdá, že je tam ještě malinká křivost, ale když to porovnám s předchozím upnutím, to je jak nebe a dudy. Pro mě bylo velké překvapení během pokusných expozic, které jsem dělal při nastavení objektu do mé předem připravené polohy v Bezvěrově, že nevidím na jasné hvězdě Sadr žádnou deformaci ani kolem reflexu hvězdy.

Právě tato deformace jasných hvězd byla pro mě nevyřešitelným problémem, na který jsem si musel zvyknout a shodou jiné události se z ničeho nic sama vyřešila. Toto jsem si ověřoval o dva dny déle, když jsem fotografoval M8 Lagunu, jestli to jen nebyla náhoda, ale Sadr je krásně kruhovitý i při velmi dlouhé expozici.

Budu muset snížit počet přechodů v sestavě EOS 40Da, T2 kroužek, rovnač pole, 2''extender, 2'' extender, okulárový výtah. Je zde mnoho upínání

a kdekoliv může docházet ke křivosti hlavně tam, kde šroubek uchytává další díl k jedné straně přes přítlakové péro. Právě to přítlakové péro tlačí díl k jedné straně a potom celá sestava není centrická. Budu muset si nechat přesně vysoustružit jeden díl tak, aby mi rovnač pole šel rovnou do okulárového výtahu a šlo mi vůbec zaostřit, protože musím mít celou sestavu hodně vytaženou ven z okulárového výtahu.

 

 

       Technické informace a údaje o snímku:

  • Montáž: EQ-6 Synscan PRO

  • Optika: WO ZenithStar 110/616 mm, TMB Triplet APO

  • F/stop: f/5,6 William Optics 0,8x Flattener III

  • Filtr: Astronomic UV/IR filtr Clip

  • Pointace: SW ED 80 + TVGuider

  • Fotoaparát: Canon EOS 40Da

  • Délka expozic: 51x6 minut, 800 ASA 

  • Datum: 23.08.2009 - 22:45 hod. SELČ

  • Místo: Bezvěrov

  • Podmínky: jasno, mírný vítr místy až nárazový, seeing 4/10

  • Teplota: rozmezí 14 - 10 °C

 

 

 

 

Copyright © David KraftTOPlist NAVRCHOLU.cz