Úprava digitální zrcadlovky EOS 300D na použití dvou Astronomik Clip filtrů

 

 

 

 

 

V nedávné době přišla firma ASTRONOMIK s jednoduchou výrobou CLIP filtrů, určené k použití do šachty digitálních zrcadlovek.

Tento způsob využití CLIP systému má velké výhody, pokud vezmeme v potaz, že filtr se vkládá přímo do šachty fotoaparátu a můžeme použít nezávislého množství předních objektivů. Do této chvíle, kdy byly vyráběny jen dva standardní průměry 1.25'' a 2'' filtry se k nim musel vybírat vhodný objektiv. V mnoha případech se řešil rozdíl redukcí.

 

První várky CLIP filtrů byly ještě rozděleny na dva druhy zrcadlovek:

1. Starší modely Canon 300D, 350D, 400D, 10D, 20D, 30D

2. Novější model Canon 40D

 

Naštěstí firma ASTRONOMIK zjistila, že se dá vyrábět CLIP systém použitelný na oba dva druhy digitálních zrcadlovek najednou. K mému velkému překvapení, jelikož vlastním oba druhy, jak starší model EOS 300D a novější EOS 40D. V novější verzi filtrů je na krabičce značka 40D a znamená, že je vhodná i pro starší modely.

 

Bohužel výrobce počítá s použitím jen jednoho filtru do těla zrcadlovky! Co s tím, když máte modifikovanou zrcadlovku a potřebujete použít filtr UV/IR a k tomu fotografujete v blízkosti měst a chcete používat třeba širokopásmový filtr CLS, nebo užší UHC apod...

Chvilku jsem se potil a přemýšlel jak použít oba dva filtry najednou aniž bych je dal přímo na objektiv. Bohužel v mém případě mám průměr objektivu 77 mm a dát jakýkoliv způsobem standardní 50 mm filtr před objektiv je nemožné. V první chvíli než jsem uviděl CLIP filtr, jsem si pohrával s myšlenkou že bych mohl jeden filtr zbrousit a ztenčit o jeden milimetr, ale když jsem poprvé uviděl filtr v kovovém precizním pouzdře hned jsem tuhle bláznivou myšlenku zavrhl.

 

Jediný způsob který mě napadl je vysunout dosedací objímku na digitální zrcadlovce právě o chybějící jeden milimetr. Úprava této objímky je velmi jednoduchá a v několika krocích ji zde popíšu.

 

 

Z digitální zrcadlovky vyšroubujeme 4 šrouby a vyndáme přední objímku (objímka na obrázku první vlevo dole) pozor může

 vypadnou aretační kolíček s malinkatým pérkem, který drží objektiv v uzavřené poloze.

 

 

 

 

Z druhé strany této objímky nalepíme proužky oboustranné pásky, v mém případě páska na zrcadlo s tloušťkou cca 1,2 mm

 

 

 

 

Objímka se vrátí na původní místo s přesahem okolo 1 mm, je nutno vyzkoušet objektiv,

jestli půjde nasadit, pokud ne je nutné objímku více zašroubovat.

 

 

 

 

Po této úpravě dojde bohužel k tomu, že nedosednou komunikační spoje mezi digitální zrcadlovkou a objektivem. To znamená, že nepůjde automaticky zaostřit objektiv a nepůjde nastavit clona na digitální zrcadlovce. Se zaostřováním není problém, v noci je stejně málo světla a jasných hvězd a špatně se zaostřuje na automatiku. Nejlepší řešení je zaostřovat manuálně s několika sekundovými expozicemi a zaostření kontrolovat na displeji.

 

Nastavit potřebnou clonu se dá dvěma způsoby:

1. K tomuto kroku je zapotřebí druhé digitální zrcadlovky. Nastavíme si v kreativní zóně prioritu clony a zmáčkneme tlačítko hloubky ostrosti, tím se nám na objektivu nastaví příslušná clona a s držením tlačítka sundáme objektiv ze zrcadlovky. Clona nám tímto způsobem zůstane zafixována a nasadíme objektiv na původní zrcadlovku. Dále si nastavíme zbývající hodnoty jako citlivost, formát, čas atd....vložíme dva filtry a můžeme fotit.

 

2. Na modifikované zrcadlovce vyndáme filtry a objímku utáhneme tak, aby se komunikační kontakty dotýkaly a dále postupujeme jako v bodě 1. Po získání potřebné clony objímku opět nastavíme o cca 1 mm, vložíme filtry a fotíme. Pokud budeme tento způsob často opakovat, hrozí že se lepící páska unaví a nebude mít patřičnou pružnost. Ale není problém ji znova přelepit, nebo použít jiný materiál.

 

 

 

Clonové číslo

 

 

 

 

Hloubka ostrosti

 

 

 

 

S nastavením přední objímky je třeba si trochu pohrát, pokud ji vysunete moc tak aretační kolíček nedosedne na svojí pozici v objektivu a objektiv se může pohnout. Proto je nutné objímku moc nevysouvat, zase na druhou stranu pokud ji utáhnete moc hrozí že pokud budete mít v digitální zrcadlovce dva filtry tak objektiv na ten přední narazí a nepůjde nasadit. Proto je optimální objímku vysunout o cca 1 mm a v obou dvou případech je vše v pořádku. Jelikož budu téměř vždy používat jak ASTRONOMIK Clip UV/IR tak i CLS filtr společně, přilepil jsem si je dohromady tenkou oboustrannou kobercovou páskou. Oba dva filtry v těle zrcadlovky pěkně drží pospolu a nehrozí že by se ten horní samovolně pohyboval.

 

 

 

Astronomik CLS filtr Astronomik UV/IR filtr

 

 

 

 

Copyright © David KraftTOPlist NAVRCHOLU.cz